Módosíthatják az Irak-ellenes BT-határozatot

Vágólapra másolva!
Az USA és Nagy-Britannia hajlandó módosítani az Irak elleni többek által vitatott határozattervezetet, miután mind Franciaország, mind Oroszország közölte, nemmel voksol a határozatról a keddre tervezett, de utóbb elhalasztott szavazáson. Szóba került többek között az eredeti március 17-i határidő kitolása, és bizonyos, az iraki leszerelést igazoló tesztek bevétele a határozatba. Az USA és Nagy-Britannia közben újra iraki célpontokat támadott a dél-iraki repülési tilalmi övezetben.
Vágólapra másolva!

Látva több tag ellenállását az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Irakkal kapcsolatos határozattervezettel kapcsolatban, az Egyesült Államok hajlandó engedményeket tenni - írja a CNN Washingtoni forrásokra hivatkozva.

Változtatásokat a brit kormány sem tart elképzelhetetlennek a határozatban, Jack Straw brit külügyminiszter a brit alsóházban kijelentette, fontolóra veszik, hogy egy különböző tesztekről szóló listát is hozzáadjanak a határozathoz. Iraknak meg kellene felelnie ezeknek a teszteknek a határidőig, amennyiben el akarja kerülni a katonai csapást. A brit ENSZ-nagykövet ugyanakkor azt közölte, a határozatban tervezett esetleges változtatások lehetőségét csak vizsgálják, és a határidő módosításáról nem is tárgyalnak.

A CNN fehér házi forrása szerint a tervezetben eredetileg szereplő március 17-i határidőt lenne hajlandó néhány nappal meghosszabbítani Washington, hogy Iraknak elég időt adjanak megfelelni a teszteknek. A módosított határidő azonban nem jelentene csak pár nap - maximum egy hét - késést.

Ari Fleischer fehér házi szóvivő szerint még nem biztos, pontosan mi is szerepel majd a szavazásra kerülő határozattervezetbe, a lényege azonban nem változik: Iraknak azonnal le kell szerelnie fegyvereit. Az USA, Nagy-Britannia és Spanyolország által előterjesztett határozatról várhatóan a héten szavaz a BT. A szavazást eredetileg keddre tervezték, ám a jelenleg is folyó egyeztetések miatt csúszik az esemény.

A módosítások lehetősége azt követően merült fel, hogy mind Franciaország, mind Oroszország kijelentette: nemmel szavaznak a határozatra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!