Egy magyar jogász számára a csatlakozás azt jelenti, hogy megszűnik minden kollízió, feszültség a belső és az uniós jog között; ennek köszönhetően pedig áttekinthetőbbek lesznek a jogviszonyok és könnyebben elbírálhatóak a jogviták. Bárándy Péter minderről az MTI érdeklődésére nyilatkozott Magyarország uniós csatlakozásáról döntő szombati népszavazás befejeződését követően.
A magyar jogászok nem egy vadonatúj, ismeretlen világban találják majd magukat, hiszen jogrendszerünk eredendően közel áll az európai joghoz és attól minden megpróbáltatása ellenére sem került távol - hangsúlyozta az igazságügy-miniszter.
Megjegyezte: az elmúlt évtizedekben is igen jó színvonalú volt a jogászképzés Magyarországon. Az Igazságügyi Minisztérium számára új és szép feladatot jelent majd, ha képviselheti az országot a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság előtt - tette hozzá a miniszter. Elmondta továbbá, hogy a tárca állandó feladata lesz az európai jog változásainak nyomon követése, az ahhoz való alkalmazkodás, az állandó koordináció és monitoring.
Személyesen a számomra, és azt hiszem még nagyon-nagyon sokak számára azt jelenti Magyarország Európai Unióhoz csatlakozása, hogy teljesül egy régi vágyunk és elismerten európai ország leszünk. Többé nemcsak a kultúránk miatt tartozunk Európához, de például a jogrendünk alapján is - hangsúlyozta Bárándy Péter.