Újabb kilenc ember halt meg Kínában atípusos tüdőgyulladásban (SARS), és közel kétszáz új fertőzöttet diagnosztizáltak - jelentette be kedden a kínai egészségügyi minisztérium. A halálos áldozatok közül heten pekingiek voltak, és az új betegek közül is 152-t a kínai főváros kórházaiban kezelnek.
A fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében a kínai hatóságok átmenetileg megtiltották külföldieknek a beutazást Tibetbe, illetve Kína középső részének egyes körzeteibe. Ezekről a területekről eddig egyetlen SARS-megbetegedést sem jelentettek. Tibet hegyvidéki területeire továbbra is beutazhatnak különleges engedéllyel rendelkező turisták, de csak akkor, ha láthatóan nem jelentkeznek náluk a betegség tünetei.
Kínában eddig 148 ember halt meg atípusos tüdőgyulladásban, a fertőzöttek száma pedig több mint 3300.
Eközben az atípusos tüdőgyulladás elleni közös fellépés jegyében rendkívüli tanácskozásra gyűltek össze a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) kormányfői a thaiföldi fővárosban, Bangkokban. A tanácskozáson felszólalt David Heymann, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fertőzéses megbetegedésekkel foglalkozó osztályának vezetője is, aki közölte, a WHO fenntartja azokat az ajánlásait, amelyekben a SARS által érintett országokba irányuló utazások elhalasztására szólít fel. A bangkoki tanácskozásra meghívást kapott Ven Csia-pao kínai kormányfő is.
Kínát az utóbbi hetekben igen sok bírálat érte a SARS terjedésével kapcsolatban tanúsított titkolózásáért. A pekingi vezetés néhány napja ígéretet tett arra, hogy a legszorosabban együttműködik a WHO tisztségviselőivel a betegség elterjedésének feltérképezésében és a gyógyítás megszervezésében. - Azért jöttem, hogy bátran szembenézzek a realitásokkal és a világgal. Kérem, higgyenek a kínai kormánynak és a kínai népnek - közölte a bírálatokra utalva a kínai kormányfő újságírók előtt, miután megérkezett Bangkokba.