Norton Schwartz tábornok, a Pentagon operációs igazgatója ennek ellenére közölte, 200 tengerészgyalogos mégis partra száll, hogy a humanitárius feladatok ellátásában segítse a Nyugat-afrikai Gazdasági Közösség (ECOWAS) békefenntartó erőit. Az amerikaiak közül 150 a monroviai kikötőben segédkezik, míg a többiek elsősorban műszaki, a kikötő állapotát felmérő feladatokat látnak majd el, s nem kizárt, hogy még a nap folyamán visszatérnek hajójukra - közölte a tábornok.
George Bush elnök a texasi Crawfordban tartott szerda délutáni sajtóértekezletén azt mondta, hogy a tengerészgyalogosok egyelőre nem szállnak partra. A békefenntartás az elnök szerint az ECOWAS feladata, az Egyesült Államok - mint utalt rá - csakis a humanitárius feladatok ellátásában segít. Azt azonban hozzátette az elnök, hogy a védelmi minisztériummal állandó kapcsolatban áll. A nyugat-afrikai ország partjainál, három amerikai hadihajón öszesen 23 000 tengerészgyalogos tartózkodik.
Washingtonban is megdöbbenést okozott a libériai helyzet drámai alakulása, különös tekintettel a Monroviában szerdán egész nap tartó fosztogatásokra. Valószínűleg ez indokolta a 200 tengerészgyalogos partraszállásával kapcsolatos döntést. Schwartz tábornok utalt arra, hogy a bevetésre kerülő osztagot a tengerészgyalogosok úgynevezett gyorsreagálású erői alkotják.
Washingtonban megerősítették azt is, hogy a lemondott és az országot elhagyó Chales Taylor volt elnök helyébe lépő Moses Blah újdonsült államfő kérésére amerikai vadászgépek járőröznek majd a főváros térségében, elsősorban a kikötő felett. 100 tengerészgyalogos már napok óta a libériai fővárosban tartózkodik, ők az amerikai nagykövetség védelmét látják el.