Rumsfeld elismerte ugyanakkor, hogy a koalíciós erőknek egyre nagyobb terrorista fenyegetéssel kell szembenézniük, s az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetet, valamint a vele kapcsolatban álló szélsőséges iszlám csoportokat tették elsősorban felelőssé a történtekért. Utalt azonban arra is, hogy továbbra sem lebecsülhető az az ellenállás, amelyet a megbuktatott rezsim hívei fejtenek ki.
Nincs szükség az amerikai katonák létszámának növelésére - jelentette ki Rumsfeld, aki mindamellett együtt szükségesnek nevezte, hogy minél előbb és a lehető leghatékonyabban vonják be a békefenntartást, illetve a biztonság megszilárdítását, a rend fenntartását célzó erőfeszítésekbe az iraki hadsereget, illetve rendőrséget. A védelmi miniszter utalt Powell külügyminiszter néhány órával korábban az ENSZ-ben elhangzott kijelentésére, s nem zárta ki, hogy a békefenntartásban az eddigieken kívül más országok is részt vesznek majd. Ennek lehetséges formáival kapcsolatban azonban nem bocsátkozott részletekbe.
Rumsfeld rendkívül jelentősnek nevezte, hogy az amerikai erők elfogták Ali Haszan al-Madzsíd tábornokot, akit Vegyi Ali néven ismernek, de a foglyul ejtés körülményeit sem ő, sem Abizaid nem ismertette. A védelmi miniszter hangoztatta, hogy az amerikai erők továbbra is nagy erőfeszítéseket tesznek a megbuktatott diktátor, Szaddám Huszein kézre kerítésére, de kerülte azokat a korábbi, gyakran használt kijelentéseket, amelyek szerint az iraki rezsim volt vezetőjének elfogása napok vagy órák kérdése lenne.
A védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok fokozni kívánja a terrorizmus elleni harcot. Rumsfeld utalt arra, hogy az erősödő fenyegetés nyomán Irakban az eddigi taktika némi megváltoztatására van szükség, ezt azonban nem részletezte.
A brit külügyminiszter szerint az Irakban folyó katonai műveletek irányítását továbbra is az Egyesült Államoknak kell ellátnia. Jack Straw a bagdadi ENSZ-központ ellen kedden végrehajtott merényletet a nemzetek közössége és különösen az iraki nép elleni támadásnak minősítette a világszervezet New York-i székházában csütörtökön tett látogatásán. Straw aláhúzta, hogy az Irakban folyó katonai műveletek irányításának összehangoltnak kell lennie. Mivel a legtöbb katonát az Egyesült Államok vezényelte ki, a hatékonyság szempontja azt diktálja, hogy a parancsnokság amerikai kézben összpontosuljon - mondta. A miniszter szükségesnek nevezte az ENSZ iraki mandátumának megerősítését. Részletek említése nélkül mindössze annyit mondott, hogy London és Washington keresi a feladatok összehangolásának más módozatait az ENSZ-szel, csakúgy mint a nemzetek közösségének bevonását Irak újjáépítésébe.
A Biztonsági Tanács csütörtök délután áttekintette a nemzetközi közösség iraki szerepvállalásának növelését lehetővé tevő eszközöket, ideértve egy újabb határozat esetleges elfogadását. Határozati javaslat azonban még nem készült el, a testület 15 tagja csak általánosságban, főbb vonalakban tekintette át a lehetőségeket.
A BT ülésén Michel Duclos, Franciaország ENSZ-nagykövete az Irakot irányító átmeneti hatóság részéről nagyobb átláthatóságot kért politikai, gazdasági és pénzügyi téren, emellett szorgalmazta az ENSZ szerepének növelését és az Irakot megszálló katonai erők kivonási menetrendjének felállítását.