Colin Powell amerikai külügyminiszter katonai erősítést kért több európai államtól - köztük az iraki háborút ellenző Franciaországtól és Németországtól is - az Irakban állomásozó amerikai erők támogatására. Az amerikai diplomácia vezetője telefonon beszélt a hét folyamán számos európai kollégájával, köztük Jack Straw brit, Dominique de Villepin francia, Joschka Fischer német és Franco Frattini olasz külügyminiszterrel - jelentette az amerikai AP hírügynökség, névtelenül nyilatkozó, magas rangú amerikai tisztségviselőre hivatkozva. Washington eddig vonakodott bevonni Párizst és Berlint, mert a francia és a német kormány ellenezte az Irak elleni háborút.
Az ENSZ bagdadi központja ellen intézett keddi pusztító robbantásos merénylet után azonban felerősödött az Irakban állomásozó külföldi csapatok létszámának növelését és az iraki rendezés nemzetközi jellegének erősítését követelők hangja.
A nemzetközi jelleg erősítésének céljával utazik Powell csütörtökön New Yorkba, hogy egy olyan ENSZ-határozat lehetőségéről tárgyaljon Kofi Annannal, a világszervezet főtitkárával, amely felhatalmazást adna egy a jelenleginél nagyobb nemzetközi katonai erő iraki tevékenységére. Ez már csak azért is fontos lenne Washingtonnak, mert több állam ENSZ-felhatalmazáshoz köti részvételét egy ilyen nemzetközi erőben.
Eközben Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy szükségtelennek tartja az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszámának növelését. A latin-amerikai körúton tartózkodó amerikai védelmi miniszter szerdán, a hondurasi fővárosban, Tegucigalpában tartott sajtóértekezletén kijelentette, hogy az Irakban állomásozó amerikai erőket vezető tábornokok is így vélekednek. Közölte, nemrégiben tanácskozott velük Paul Wolfowitz védelmiminiszter-helyettes, akinek azt mondták a katonai vezetők, hogy a jelenlegi létszám szerintük éppen megfelel a követelményeknek.
Az Egyesült Államok 139 ezer katonát állomásoztat Irakban; 24 ezer más nemzetiségű - elsősorban brit - katona segíti tevékenységüket.