Kommentátorok, kül- és belpolitikai szakírók ezekben a napokban sorra kifejtik: az egykori kommunista hatalom titkosszolgálata, a hírhedt Securitate volt tisztjei közül sokan "nem felelnek meg a NATO biztonsági követelményeinek", ezért amerikai nyomásra kezdik őket kiszűrni, elszigetelni.
Sokan ennek tulajdonítják, hogy a hét elején lemondott tisztségéről az igazságügyi minisztérium Védelmi és Korrupcióellenes Független Szolgálatának (SIPA) a vezetője, Marian Ureche. Őt nem is olyan régen Ion Iliescu elnök emelte tábornoki rangra, s már hetek-hónapok óta a civil szervezetek és a román sajtó célkeresztjében állt.
A román média tudni véli, hogy Ureche csaknem Adrian Nastase kormányának hivatalba lépésétől, azaz 2001 január elejétől az igazságügyi minisztérium titkosszolgálatának az élén állt, 1989 előtt pedig a Ceausescu-féle állambiztonsági szerv belföldi hírszerzéssel foglalkozó részlegnek helyettes vezetője volt.
E minőségében - legalábbis a román sajtó szerint - "célintézményei" között szerepelt a román tudományos akadémia jogtudományi kutatóintézete is, amelynek egy időben Rodica Stanoiu jelenlegi igazságügy-miniszter - azaz eddigi főnöke - is munkatársa volt. Arról is szól a fáma, hogy Ureche vezető beosztású "szekusként" közrejátszott kiemelkedő román értelmiségiek "szemmel tartásában", zaklatásában, de még gyilkosság is fűződik a nevéhez.
Elméletileg a SIPA feladatkörébe tartozott az igazságügyi minisztérium tisztségviselőinek a védelme, valamint a börtönökben, a rabok között végzendő adatgyűjtés. Még a román képviselőház védelmi és állambiztonsági bizottságának a vezetője is úgy nyilatkozott, hogy nem lehet tudni, mi lett a SIPA által begyűjtött értékes információk sorsa. A szóban forgó titkosszolgálat ugyanis hosszú éveken át kibújt a parlamenti ellenőrzés minden formája alól.
Urechének olyan információk lehetnek a birtokában, amelyektől tartanak a bírák és a politikusok. A román sajtó meglepő fordulatnak nevezte, hogy a tábornok éppen Iliescu elnök minapi washingtoni látogatásának másnapján nyújtotta be lemondását, mégpedig azzal az álindokkal, hogy meg akarja kímélni az általa vezetett hivatalt az ellene folyó sajtóhadjárat káros következményeitől.
Először fordul elő, hogy valaki "szekus" múltja miatt mond le posztjáról. Bukaresti megfigyelők azonban valószínűnek tartják, hogy Ureche lemondása valójában tengerentúli nyomásra történt, s ennek Romániában is sokan örülnek.