Szíria szerint Mose Kacav izraeli elnök békeajánlatát nem lehet komolyan venni. Kacav hétfőn egy rádióinterjúban tárgyalásokra hívta Jeruzsálembe szír kollégáját, Basar al-Asszadot. A szír vezetés szerint azonban Kacav invitációja nem elég komoly válasz a korábbi szíriai békeajánlatokra.
"Komoly választ akarunk, ez pedig nem volt komoly válasz. A komoly válasz az lenne, ha azt mondanák: igen érdekeltek vagyunk a békekötésben, tárgyalni akarun." - közölte Szíria álláspontját az izraeli ajánlattal kapcsolatban Butaina Saaban szír bevándorlásügyi miniszter.
Saaban szerint semmi kétség nem volt arra nézve, hogy Asszad visszautasítja majd Kacav meghívóját, ugyanis "ez a meghívás elsősorban a közvéleménynek szól a médián keresztül, hogy az emberek ne kritizálják Izraelt" - írja az Israelinsider.
A miniszter hozzátette, hogy Asszadot "nem abból az anyagból gyúrták, mint Anvar Szadat volt egyiptomi elnököt". Saaban ezzel az 1979-es, amerikai közvetítéssel létrejött egyiptomi-izraeli békemegállapodásra utalt.
Szíria és Izrael 1967 óta hadban áll egymással. Szíria magának követeli a Golán-fennsíkot, amelyet Izrael a háború óta tart megszállva. Az utóbbi években Szíria több ízben is jelezte, hogy szándékában áll békét kötni a zsidó állammal, ám a 2000-es, amerikai közvetítés hatására megkezdett béketárgyalások megfeneklettek - tudósít a BBC News.
Silvan Salom izraeli külügyminiszter szerint Kacav meghívójának visszautasítása azt bizonyítja, hogy "Szíria olyan ország, amely nem érdekelt a békében. Más választ vártam" - tette hozzá a külügyminiszter.
Ugyanakkor az Izarelben kormányzó Likud párt egyes képviselői szerint Kacav meghívója csak a terrorveszélyt növeli Izraelben, a palesztin szélsőségesek ugyanis bármiféle megegyezést elleneznek Izraellel.
Ugyanakkor a londoni al-Hayat arab nyelvű újság szerint Szíria elfogadta Törökország békeközvetítésre vonatkozó ajánlatát. Az újság szerint szír diplomaták arról állapodtak meg a török külügyminisztériummal, hogy a 2000-es alapokról kezdjék újra a tárgyalásokat.