A francia parlament közel egynegyede - 140 képviselő az 577 közül - jelezte, hogy hozzá kíván szólni a vallási jelképek iskolákból való kitiltásáról szóló törvénytervezet vitájához, amelyre három napot szán a francia törvényhozás, szavazás a jövő héten várható. A törvénytervezet az állami oktatás világi jellegét oly módon kívánja biztosítani, hogy mindenfajta vallási jelképet kitilt az iskolákból.
Megtilthatják így a fejkendő, a szakáll vagy éppen a túl nagy kereszt viselését, de a szikhek turbánja is a törvény áldozatául eshet. Felmérések szerint a franciák többsége támogatja a javaslatot, ami egyes vallási csoportok körében felháborodást váltott ki. A tervezet ellen Franciaország-szerte és francia fennhatóság alatt álló területeken is számos tiltakozást tartottak, főleg hithű muzulmánok.
A francia elnök szerint azonban a törvény szükséges ahhoz, hogy megőrizzék az egyház és az állam szétválasztásának elvét. A BBC News Online párizsi tudósítója szerint viszont sokan nehézkesnek tartják a javaslatot, amely nem eléggé egyértelmű. Sokan tartanak attól, hogy a törvény - ha életbe lép - erősíteni fogja a társadalom megosztottságát, mivel a muzulmán lányokat - akik a hithűek szerint csak a fejkendő viselésével óvhatják meg erkölcsiségüket - várhatóan külön iskolákba járatják majd.
Ha a francia parlament a jövő heti szavazáson rábólint a javaslatra, a törvény a szeptemberben kezdődő új tanévben lép életbe.