A szenátus jelentése elmarasztalta a CIA-t

Vágólapra másolva!
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a bagdadi rezsim tömegpusztító fegyvereivel kapcsolatos bizonytalan és hiányos hírszerzési értesüléseit a veszélyre intő határozott figyelmeztetésként tálalta a politikai döntéshozóknak a szenátus hírszerzési bizottsága szerint.
Vágólapra másolva!

A testület készülő jelentése elmarasztalja George Tenet CIA-igazgatót azért a különféle amerikai hírszerző szervek megállapításait összegző jelentésért, amely azt állította, hogy a bagdadi rezsimnek vegyi és biológiai fegyverei vannak, és az évtized során atomfegyverre is szert tehet, ha nem vetnek gátat ambícióinak. Az iraki háború tavaly májusi befejezése óta a nagyszabású kutatások ellenére egyetlenegy ilyen fegyvert sem sikerült találni.

A bizottsági jelentést még nem zárták le, az USA Today napilap hétfői száma szerint a republikánus és demokrata párti szenátorok egyetértenek a legfőbb megállapításokban, amelyeket Pat Roberts, a testület republikánus elnöke úgy összegzett, hogy azok nem túl hízelgőek a hírszerzésre nézve. Carl Levin demokrata párti szenátor sokkolónak nevezte a jelentést.

Az amerikai hírszerző közösség megállapításait összegző 2002. október 1-i nagy horderejű jelentést a kongresszus nem sokkal azelőtt kapta meg, hogy felhatalmazta George Bush amerikai elnököt az Irak elleni háborúra.

A szenátusi bizottsági jelentés megállapítja, hogy a hírszerzésnek voltak ugyan műholdas fotói gyanús gépkocsioszlopokról, csak azt nem derítették ki, tulajdonképpen mit szállítanak. A lehallgatások azt sejtették, hogy iraki katonatisztek vegyi háborúra készülnek, az elemzők azonban figyelmen kívül hagyták azt a lehetőséget, hogy a beszélgetések éppenséggel egy Irak elleni amerikai vagy izraeli vegyifegyver-támadás eshetőségét latolgatják. Iraki személyektől a CIA-nak voltak ugyan információi arról, hogy a rezsim vegyi és biológiai fegyvereket gyárt, csakhogy ezek a források vagy ellenőrizhetetlenek vagy eleve megbízhatatlanok voltak.

A bizottsági jelentés szerint a CIA mindig a legkedvezőtlenebb forgatókönyvet vette alapul, félresöpörve más, az adott területen jártas hírszerző szervek következtetéseit. Az amerikai légierő hírszerzése például nem értett egyet azzal, hogy az iraki pilóta nélküli repülőgépek rendeltetése vegyi vagy biológiai támadások végrehajtása lett volna. Figyelmen kívül hagyta a CIA az energiaügyi minisztérium szakértőinek a véleményét is, akik kétségbe vonták, hogy az Irak által rendelt alumíniumcsöveket urándúsításhoz akarták volna felhasználni.

A testület demokrata párti tagjai kezdeményezték annak a kivizsgálását is, hogy a kormány eltúlozta-e az eléjük tálalt hírszerzési jelentéseket, ezt a javaslatot azonban elvetették a bizottságban a republikánus párti szenátorok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!