A mianmari katonai rezsim azt állítja, hogy kiengedik a házi őrizetből Aung San Suu Kyi-t, az ellenzék egyik legbefolyásosabb vezetőjét, hogy részt vehessen egy, az ország jövőjéről szóló konferencián. Erről Win Aung külügyminiszter számolt be a japán televíziónak. Mint közölte, a május 17-én tartandó alkotmányozó gyűlésre meghívják a Suu Kyi vezette Nemzeti Szövetség a Demokráciáért pártot.
A Nobel-békedíjas Aung San Suu Kyit tavaly május óta helyezték házi őrizetbe, miután követői és a kormány hívei között zavargások robbantak ki. A BBC Bangkoki tudósítója szerint az ellenzéki vezető szabadon bocsátása nyomán felerősödhetnek azok a várakozások, hogy megérett az idő a valódi változtatásokra Mianmarban.
Aung San Suu Kyi bezárása miatt hevesen tiltakozott a nemzetközi közvélemény, amely nyomásgyakorlással is igyekezett jobb belátásra téríteni a katonai rezsimet. Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be tavaly júliusban, amely jelentősen érintette az ország ruhaiparát.
Három napja maga az ENSZ-főtitkár újonnan követelte Suu Kyi és pártjának más vezetői szabadon bocsátást. Az ENSZ szerint az alkotmányozó gyűlés csak akkor lesz hiteles, ha ők is részt vehetnek rajta. Az alkotmányozó gyűlés megtartását egy hónapja jelentette be a katonai rezsim, jóllehet már tavaly augusztusban napvilágra került, mint a demokratikus állam megteremtését célzó kormányzati program egyik része.