Malajzia határozottan visszautasította az Egyesült Államok katonai segítségnyújtásra vonatkozó ajánlatát. Az USA korábban tett ajánlatot arra, hogy, hogy haditengerészete segítené a malájokat a világ egyik legforgalmasabb vízi útjának számító Malakka-tengerszoros ellenőrzésében.
Az Egyesült Államok szerint a kornyéken iszlám szélsőségesek azt tervezik, hogy hajókat foglalnak el, majd robbanóanyaggal megrakva úszó bombákként használnák őket, Amerikai célpontok ellen - írja a BBC News.
Thomas Fargo admirális, az USA haditengerészetének Csendes-óceáni parancsnoka korábban kijelentette, hogy Amerika gyorsnaszádokat küldene a szorosba, amelyek fedélzetén tengerészgyalogosok teljesítenének szolgálatot.
Az admirális a terv végrehajtásához megszerezte ugyan a szoros bejáratánál fekvő Szingapúr támogatását, azonban a Malakka-szoros nagy része Malajzia és Indonézia között fekszik, ahová az USA a két állam engedély nélkül nem küldhet fegyveres erőt.
Nadzsib Tun Razak maláj miniszterelnök udvariasan, de határozottan visszautasította az amerikaiak ajánlatát. A miniszter arra figyelmeztette Washingtont, hogy ha a térségben maláj engedély nélkül vet be csapatokat, azzal megkérdőjelezi az ország szuverenitását.
A Bush kormányzat nem örvend túl nagy népszerűségnek Malajzia és Indonézia lakossága körében, ezért várhatóan nagy felzúdulást keltene, ha Amerika az elutasítás ellenére megpróbálkozna a Malakka-tengerszoros ellenőrzésével.