Ötven volt amerikai diplomata írta alá azt a nyilvános levelet, amelyet George Bushnak juttattak el, tiltakozásul az elnök Közel-Kelet-politikája ellen. Az amerikai diplomaták annak az ötvenkét brit diplomatának a kezdeményezéséhez csatlakoztak, akik a múlt héten levélben követelték, hogy Blair brit miniszterelnök tartson nagyobb távolságot Amerikától a Közel-Keleten.
A volt diplomaták elítélik Busht, amiért az elnök egyoldalúan, a palesztinok kizárásával tárgyal Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel a közel-keleti rendezésről. A diplomaták szerint azzal, hogy Bush egyoldalúan hozzájárult Saron rendezési tervéhez, semmibe veszi a nemzetközi jogot és az ENSZ Izrael állam létrejötte óta a rendezéssel kapcsolatban hozott határozatait, nem utolsósorban pedig "kisemmiz hárommillió palesztint".
A diplomaták szerint azzal, hogy Bush és Saron a tárgyalásokból teljesen kirekesztette a palesztin felet, tulajdonképpen magát a békefolyamatot pusztítja el. "Azzal, hogy szégyentelenül támogatja Saron gyilkosságait, Izrael berlini falhoz fogható kerítését, durva katonai fellépését a megszállt területeken, és azzal, hogy most egyértelműen elkötelezi magát Saron egyoldalú terve mellett, országunk szavahihetőségét, tekintélyét és barátait veszíti el" - figyelmeztetik Busht a diplomaták.
A levél aláírói szerint Bush közel-keleti politikája veszélybe sodorja a térségben szolgálatot teljesítő amerikai diplomaták és katonák életét. "Jóvátehetetlen károkat okozott Amerika arab megítélésében" - nyilatkozta az elnök Közel-Kelet-politikájáról Greg Thielman volt külügyminisztériumi elemző, a levél egyik aláírója a BBC-nek.
A diplomaták azt tanácsolják az elnöknek, hogy az izraeli-palesztin kétoldalú tárgyalások beindításával állítsa helyre az utóbbi időben megcsappant népszerűségét. A diplomaták szerint azzal, hogy Amerika ismét pártatlan közvetítőként lépne föl a közel-keleti konfliktusban, nagyban javítaná az ország nemzetközi megítélését. A levél aláírói szerint Bush elnök ezzel a lépéssel Irakban is csökkenthetné az amerikai csapatokra nehezedő nyomást.
A BBC elemzői ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az amerikai külügy tisztviselői és hivatalnokai mindig is távolságtartással viseltettek Izraellel szemben. A mostani szorosabb kapcsolat, amely tulajdonképpen tekinthető Bush és Saron személyes együttműködésének, elsősorban annak köszönhető, hogy az izraeli miniszterelnök a külügyminisztérium megkerülésével, egyenesen a Fehér Házhoz fordult támogatásért.