Több száz foglyot bocsátott szabadon az amerikai hadsereg hétfőn a Bagdad melletti Abu Graib börtönből. A magas falakkal övezett épület előtt összegyűltek a foglyok hozzátartozói, s egy ideig kísérték az öt buszt, amely Kirkuk, Baakúba és Tikrít városokba szállította a szabadon engedetteket. Egy következő csoportot Moszulba visznek majd.
A szabadon bocsátások mostani, a kínzásokkal kapcsolatos botrány kitörése óta ötödik hulláma egy nappal azután történt, hogy az Irakot megszálló amerikai erők bejelentették: a június 30-ára tervezett hatalomátadásig az Abu Graibban őrzött 1400 foglyot adnak át az iraki hatóságoknak, illetve engednek szabadon a fogva tartottak kínzásáról hírhedtté vált létesítményből.
Mintegy 4-5 ezer olyan személyt tart fogva továbbra is az amerikai hadsereg Irak területén, akiket a szövetségesekre nézve veszélyesnek ítélnek. Az amerikai erők augusztusban át kívánják adni a börtönt az iraki hatóságoknak.
Gázi al-Jáver ideiglenes iraki államfő vasárnap egy televíziós interjúban elutasította George Bush amerikai elnök korábbi javaslatát, hogy rombolják le a már Szaddám Huszein - azóta megbuktatott - iraki diktátor idején hírhedt fegyintézetet.
"Ha azt vennénk alapul, hogy (az Abu Graib börtön) a Szaddám idején elkövetett kegyetlenkedések szimbóluma, akkor akár minden kormányzati létesítményt lerombolhatnánk, hiszen Szaddám szinte minden egyes alagsorban kínoztatott embereket" - mondta Jáver az ABC amerikai tévének nyilatkozva.