Az Egyesült Államok pénteken kilátásba helyezte, hogy foglyokat enged szabadon a guantánamói haditengerészeti bázis fogolytáborából. Pentagon azt követően tette a kijelentést, hogy az USA legfelsőbb bírósága úgy döntött: a foglyok amerikai bíróságokon indíthatnak pereket fogva tartásuk jogosságát illetően.
A Pentagon azonban továbbra sem tett konkrét ígéretet a foglyok szabadon engedésre. "Mindenki arra vágyik, hogy ne tartsák fogva azokat, akiket fogságban kell tartani" - jelentette ki az ügy kapcsán újságíróknak Larry DiRita a védelmi minisztérium szóvivője.
A legfelsőbb bíróság döntése a legnagyobb jogi vereség a Bush-kabinet számára, amióta az elnök 2001. szeptember 11 után meghirdette a terror elleni háborút. A testület 6-3 arányban úgy döntött, hogy a Guantánamón fogva tartott körülbelül hatszáz ember amerikai bíróságon indíthat pereket annak eldöntésére, hogy jogos-e a fogságban tartásuk. Ezek a perek nem a fogva tartottak bűnösségének eldöntésére szolgálnának, de ha a bíróság úgy dönt, akkor szabadon kell engedni a fogva tartottat.
A legfelsőbb bíróság döntése nyomán várhatóan több száz per indulna a Pentagon ellen - ezt próbálja most a védelmi minisztérium megelőzni azzal, hogy egy három tisztből álló bíróságot hozott létre, amelynek az a feladata, hogy minden fogoly esetét megvizsgálja. Amennyiben a tisztek úgy döntenek, hogy a fogva tartott már nem jelent veszélyt az Egyesült Államokra, akkor szabadon engedik. A Pentagon eddig 130 foglyot engedett szabadon Guantánamóról - írja a BBC News.
A Kuba szigetén található haditengerészeti bázison olyan embereket őriznek, akikről azt feltételezik, hogy terroristák és veszélyt jelentenek az Egyesült Államokra. A negyven országból származó körülbelül hatszáz fogva tartott döntő többsége az afganisztáni háborúban esett fogságba, de az amerikaiak szerint nem minősül hadifogolynak. A foglyokat két éve tartják Guantánamón, és egyelőre nem vádolták meg őket hivatalosan.