A britek szerint Iraknak nem volt éles tömegpusztító fegyvere

Vágólapra másolva!
A brit hírszerzés iraki tevékenységét vizsgáló Butler-bizottság szerdán nyilvánosságra hozott jelentése szerint az MI6 súlyos hibákat vétett az állítólagos iraki tömegpusztító fegyverekről szóló jelentések összeállításában. A hírszerzők nem ellenőrizték forrásaikat, és sok esetben másod- vagy harmadkézből származó információkat használtak. A Butler-bizottság szerint ezekből az ellenőrizetlen információkból szemezgetett a kormány, amikor azt állította, hogy Iraknak negyvenöt percen belül bevethető tömegpusztító fegyverei vannak. Nem sokkal a Butler-jelentés előtt Amerikában is lezárult a CIA-nál lefolytatott Irak-vizsgálat: a hírszerzők ott is súlyos hibákat követtek el.
Vágólapra másolva!

Súlyos hibákat talált a brit hírszerzés, az MI6 háború előtti iraki tevékenységében a Buttler-bizottság. Lord Butlert a brit miniszterelnök, Tony Blair bízta meg azzal, hogy folytasson vizsgálatot a hírszerzésnél, miután a háború után nem kerültek elő Irakban azok a tömegpusztító fegyverek, amelyek miatt a hadjáratot megindították.

A Butler-bizottság 196 oldalas jelentésében súlyos szabálytalanságokat tárt föl az MI6 tevékenységében: a hírszerzők elsősorban személyektől gyűjtöttek információt, nem törekedtek arra, hogy az állítólagos fegyverekről szóló értesüléseiket megfelelő kritikával kezeljék - írja a Guardian brit lap. Butler szerint a legnagyobb hiba az volt, hogy a hírszerzés a politika sürgetése miatt túlságosan nagy nyomás alatt dolgozott, ezt pedig megsínylette a pontosság.

Ugyanakkor jelentéseikben nem figyelmeztettek arra, hogy forrásaik ellenőrizetlenek. Többször előfordult, hogy másod- vagy harmadkézből származó információk kerültek be az MI6 jelentéseibe. Butlerék szerint a hírszerzési anyag nem volt elegendő ahhoz, hogy a jelentések háborús okként szolgáljanak, a hírszerzők túlértékelték forrásaikat.

Az MI6 ráadásul azt követően sem értékelte át iraki információit, miután az ENSZ fegyverzetellenőrei közzétették jelentésüket, amelyben beszámoltak arról, hogy nem találtak tömegpusztító fegyvereket Irakban. A felsorolt hibák ellenére Lord Butler nem javasolta a hírszerzés vezetőjének, John Scarlettnek a menesztését.

A miniszterelnöknek eljuttatott jelentések egyikében sem szerepelt, hogy az iraki fegyverekről csak korlátozott mennyiségben állt rendelkezésre információ. Tony Blairék ezekből a jelentésekből készítették el azt a dossziét, amelyben azt állították, hogy Iraknak negyvenöt percen belül bevethető tömegpusztító fegyverei vannak.

A bizottság ugyanakkor megállapította, hogy Tony Blair jóhiszeműen cselekedett, amikor a tömegpusztító fegyverekre hivatkozott az iraki háborúról szóló vitában. "Ostobaság lett volna tőle, ha olyan dolgot tesz a dossziéba, amelyről tudja, hogy nem igaz, ugyanis a háború következményeként egyhamar kiderült volna az igazság" - jelentette ki a miniszterelnökről Lord Butler.

Tony Blair szerdán, a londoni alsóházban hivatalosan reagált a Butler-jelentésre, bár az sem a kormány, sem a hírszerzés esetében nem állapított meg közvetlen személyi felelősséget - írja az MTI. Blair a parlamentben közölte: teljes mértékben elfogadja a vizsgálat vezetője, Lord Butler által ismertetett jelentést, amely szerinte azt bizonyítja, hogy a hírszerzési ügyekben "senki nem hazudott", és a kormány jóhiszeműen járt el. Blair szerint "most már mind egyértelműbb", hogy Irakban az invázió előtt nem voltak bevethető állapotú vegyi- és biológiaifegyver-készletek, és az e fegyverekről szóló hírszerzési bizonyítékok nem voltak olyan biztosak és megalapozottak, "ahogy annak idején állítottuk". Hozzátette: minden hibáért vállalja a felelősséget, de őszintén továbbra sem jelentheti ki, hogy hiba volt Szaddám Huszein volt iraki diktátor eltávolítása a hatalomból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!