A szekta tagjai az elmúlt három napban 30 kínai városban szerveztek békés tiltakozást. A tüntetők az ellen tiltakoztak, hogy a rendőrség letartóztatta a mozgalom vezetőit.
A mozgalom tagjai ma reggel is folytatták tüntetésüket. A hívek megpróbáltak bejutni a Kommunista Párt pekingi székházába. Szemtanúk elmondása szerint a pártközponttól körülbelül egy kilométerre többszáz szektatagot tett a rendőrség buszokra és szállított el. Szerdán többszáz másik tüntetőt tartóztattak fel a székházhoz még közelebb a rendőrök.
A kínai vezetők attól tartanak, hogy a munkanélküliség miatt növekvő elégedetlenség még szélesebb körű tiltakozásokhoz vezethet. Úgy tűnik, a hatóságok elszánták magukat, hogy megakadályozzák a Falunkung áprilisi demonstrációjához hasonló akciókat. Akkor mintegy tízezer ember folytatott ülősztrájkot a kommunista párt székháza előtt.
A tiltakozások mérete is jól mutatja, hogy a Falunkung szekta nagyon népszerű. Több millió hívét mindössze hét év alatt szerezte.
A szekta a buddhizmus és a taoizmus elemeit kombinálja a vezetője felé irányuló vallásos imádattal. A vezető, egy egykori állami hivatalnok, Li Hognzhi mester két évvel ezelőtt az Egyesült Államokba költözött.
A szekta azt állítja, hogy százmillió tagja van világszerte. Noha nem biztos, hogy ez az adat pontos, a Kommunista Pártot a maga hatvanmillió tagjával sikerült megijeszteni.
A Falunkung nem egyháznak, hanem magát "magasan szervezett kultivációs rendszernek"tartja magát egyháznak: "Nincsenek templomaink és különleges rituáléink"- mondta a BBC-nek az egyik tag.
A szekta 1992-ben kezdett terjedni Kínában. A Falunkung három alapelve: az Igazság, a Béketűrés és a Jóindulat. A tagok között található számos értelmiségi és párttag. A hívek úgy gondolják, hogy immunisak a betegséggel szemben.
Ajánló:
(angolul)