Tajvanon pénteken mintegy 3 ezer katona részvételével gyakorolják azt, miként lehetne kivédeni a szárazföldi Kína fegyveres erőinek esetleges invázióját: a hadgyakorlat kiterjed a tengerre, a szárazföldre és a légtérre egyaránt.
A tajvani hadsereg vezérkari főnöksége képzeletbeli forgatókönyvet állított össze, amelynek értelmében a kínai erők áthatolnak a Tajvant a Kína Népköztársaságtól elválasztó tengerszoros felezővonalán, és megindulnak a sziget bevételére.
A manőverekben a legkorszerűbb tajvani harceszközöket vetik be: F-5E típusú harci gépeket, rakétavető hadihajókat, harckocsikat és helikoptereket. Emellett kipróbálják a tajvani fejlesztésű haditengerészeti rakétákat, lézervezetésű bombákat és rakétavetőket is.
Tajvani katonai források hangsúlyozzák: a sziget hadseregének a létszámát 450 ezerről 380 ezer főre csökkentették ugyan, de a fegyveres erők tűzereje 75 százalékkal nőtt.
A hadgyakorlaton Csen Suj-pien elnök nem vesz részt, mert nem akarja, hogy jelenléte olaj legyen a kínai-tajvani viszonyt emésztő tűzre - írja az AFP.
Megfigyelők értékelése szerint a mostani hadgyakorlatot olyan időpontban rendezik meg, amikor Kína és Tajvan kapcsolatai megint robbanásig feszültek. A sziget vezetése az amerikai kormányzat válaszát várja arra a kérésére, hogy Tajvant egyebek között Aegis típusú amerikai rakétaelhárító radarrendszerrel lássák el. Peking határozottan ellenzi az ügylet nyélbe ütését.
Tajvan és Kína között elvileg még mindig polgárháborús állapot van azóta, hogy 1949-ben a szárazföldi Kínában a kommunisták, míg a szigeten a nacionalisták ragadták meg a hatalmat. Peking Tajvant zendülő tartományának tartja, amelynek közös megegyezés alapján vagy erőszak árán, de vissza kell térnie az anyaország kebelére.
(MTI)
Korábban:
(2001.03.06.)