A Moszkovszkij Komszomolec azt vetette a hatóságok szemére, hogy a "hazugságok szakadatlan folyamával" traktálták az oroszokat az utóbbi két hét közel félezer halálos áldozattal járó terrorakcióiról. "Ötvennégy órai hazudozás a gyermekek halálával végződött" - írta a Russzkij Kurjer, amely nem zárja ki, hogy az iskola ostromát nem a terroristák provokálták ki, hanem a belügyi erők.
A Nyezaviszimaja Gazeta szerint az "orosz nép annyira megosztott, az embereket annyira elidegenítették egymástól, hogy nem lehet nemzetnek nevezni. Az egyszerű polgárok és a mindenható hatalom közötti szakadékot feneketlenné tette, hogy a hatóságok még annak sem látták szükségét, hogy a túszok rokonainak beszámoljanak."
A Kommerszant szerint a hatóságok azért emlegetik az iskolafoglaló kommandó többnemzetű jellegét és esetleges al-Kaida-kötődését, hogy úgy állítsák be, mintha a gyerekek nem a Csecsenföldön tíz éve folytatott háború miatt haltak volna meg, hanem a nemzetközi terrorizmus Oroszország elleni támadása miatt.
A Nyezaviszimaja Gazetában Vlagyimir Rizskov független képviselő felvetette Vlagyimir Putyin elnök politikai felelősségét is (a Szövetségi Biztonsági Szolgálat vezetője és a belügyminiszter mellett). Az elnök "óriási, személyes hatalmat kapott: a parlament, a pártok, a tömegtájékoztató eszközök másod-, harmad-, negyedrangú szerepre kényszerültek, függetlenségüket gyakorlatilag felszámolták. Arra kapott megbízást, hogy teremtsen rendet az országban és szavatolja az emberek biztonságát. Ma látjuk, hogy ezt a szerződést megszegték" - írta a liberális Rizskov.
Dmitrij Rogozin nemzeti-baloldali képviselő az alsóház feloszlatását szorgalmazta vasárnap este az Eho Moszkvi rádióban, miután a duma tanácsa nem hívott össze rendkívüli ülést a beszlani terrorakció miatt.
A Moszkovszkij Komszomolec egy másik írása szerint Putyin szombati tévébeszéde tartalmilag felért egy beismerő vallomással (a biztonsági szervek kudarcáról). "Tartalma bűnbánó volt. Hangvétele viszont hősies. A hatalom közli, hogy folytatja a kormányzást" - írta Alekszandr Minykin, a lap munkatársa, aki szerint "egy demokratikus országban milliók vonulnának az utcára, és nyomban lemondatnák az ilyen hatalmat".
A liberális Novaja Gazeta radikális cikkírója még tovább ment. Jurij Roszt szerint a "kormányon lévők és a terroristák feladata közös: félelmet kialakítani" a polgárokban.
A moszkvaiakat két ismert tévériporter hívta gyűlésre kedd délutánra a Vörös térre a békéért, a terror és a félelem ellen. Szentpéterváron már hétfő délután nagygyűlést tartanak ifjúsági szervezetek kezdeményezésére, ahol jeles értelmiségiek beszélnek majd.