Szovjetizál a terror ellen Putyin

Vágólapra másolva!
A szovjet időket idéző módszerekkel lépne fel Putyin elnök az Oroszországot fenyegető terrorizmus ellen. A módszerek ugyanakkor nagyban hasonlítanak a Bush elnök által az utóbbi években Amerikában bevezetett biztonsági megszorításokhoz. Putyin korlátozná az autonóm területek választójogát, hogy itt is a Kreml hatalma érvényesülhessen. Ugyanakkor az elnök arra bíztatta az oroszokat, hogy alapítsanak társadalmi szervezeteket a gyanús elemek kiszűrésére. A tervezet bírálói szerint Putyin antidemokratikus intézkedései szembe mennek az ország alkotmányával.
Vágólapra másolva!

Az orosz elnök a központi hatalom radikális kiterjesztésével és szovjet időket idéző társadalmi szervezetek létrehozásával szándékozik egységbe forrasztani országát és mozgósítani népét a terrorizmus elleni harcra.

Vlagyimir Putyin - hétfőn, a beszlani tragédia után tíz nappal, a kormány és az államszövetséget alkotó 89 régió vezetőinek rendkívüli ülésén - meghirdette a választójog rendszer megnyirbálását és a régiók önállóságának megkurtítását, az Oroszország felbomlasztására törő terrorizmus felszámolása érdekében.

Putyin bejelentette: év végéig szavazásra bocsátanak a dumában egy olyan törvénytervezetet, amelynek értelmében a régiók (eddig közvetlenül választott) kormányzóit a jövőben a regionális törvényhozások választják az elnök előterjesztése alapján. Bár a Kremlnek eddig is meghatározó befolyása volt a kormányzóválasztásokra, ezek ezentúl gyakorlatilag elnöki kijelöléssé fokozódnak le.

Putyin indítványozta, hogy a jövőben tisztán arányos (pártlistás) rendszerben válasszák meg az alsóházat. Az állami duma képviselőinek felét eddig egyéni körzetekben választották. Ezzel a duma még inkább a nagy pártok, pontosabban az amúgy is a mandátumok több mint kétharmadát birtokló, Kreml-hű Egységes Oroszország ellenőrzése alá kerül.

A lakosságnak a terrorellenes harcba való bevonására az elnök Társadalmi Kamara létrehozását ajánlotta (ahol civil kezdeményezéseket éppúgy megvitatnának, mint a kormány törvénytervezeteit). Egyben támogatta önkéntes polgárőrségek alakítását a lakóhelyeken, az üzemekben és az egyetemeken a társadalmi rend védelmére, a bűnözés és a terrorizmus felderítésére. (A két javasolt szervezet afféle népfrontra és munkásőrségre emlékeztet.)

Vlagyimir Rizskov független képviselő szerint Putyin választójogi javaslatai ellentétesek az alkotmánnyal, amely minden orosz választópolgárnak jogot ad a dumaválasztáson való indulásra. A parlament végleg elszigetelődik a régióktól és azok problémáitól. A Kreml hatalma erősödik, de az ország gyengül - mondta az Eho Moszkvi rádiónak.

Putyin úgy gondolja, hogy a terrorfenyegetést nem lehet demokratikus eszközökkel leküzdeni, s Oroszországnak diktatúrára van szüksége - vélte Georgij Szatarov liberális politológus. Az elnök megerősítette egy speciális nemzetbiztonsági struktúra létrehozását, utalva más országok gyakorlatára. Politológusok szerint mintaként az amerikai belbiztonsági minisztérium szolgálhat, s a reform a különböző titkosszolgálatokra bontott egységes szovjet KGB feltámasztása felé mutat.

Putyin bejelentette egységes bizottság gyors létrehozását az Észak-Kaukázus ellenőrzésére, elismerve, hogy a szegénység és munkanélküliség a terrorizmus táptalaja. A szövetségi bizottság koordinálni hivatott több minisztérium munkáját, gazdasági és szociális problémákkal egyaránt foglalkozik, és biztonsági jogkörökkel is felruházzák.

A bizottság élére Putyin a bizalmasát, Dmitrij Kozakot, a kormányapparátus jelenlegi fejét nevezte ki, akire a legkényesebb feladatokat szokta bízni. Kozak egyúttal felváltja Vlagyimir Jakovlevet a dél-oroszországi körzet elnöki megbízottjának posztján. Putyin végül hangsúlyozta Oroszország elszántságát a terrorizmus üldözésére a határain innen és túl.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!