Sztár lett a Whiskysből Amerikában

Vágólapra másolva!
Egy New York-i újságíró könyvet írt a whiskys rablóról. Az HBO dokumentumfilmet készített a könyv megírásáról, és lehet, hogy filmet is forgatnak Amerikában Ambrus Attila történetéből. Julian Rubinsteinnek ez az első könyve, és bár csak szeptemberben jelent meg, az első tizenötezer példány már elfogyott. A szerző az [origo]-nak beszélt Ambrushoz fűződő különös kapcsolatáról, és arról, hogy a szerinte mi köze van a magyar korrupciónak a betyár-romantikához.
Vágólapra másolva!

Ballad of the Whisky robber (A whiskys rabló balladája) a címe Whiskys néven elhíresült bankrablóból készült könyvnek. A könyv ajánlója szerint "Igaz történet bankrablásról, jéghokiról, erdélyi prémcsempészetről, szolgálaton kívüli nyomozásról és összetört szívekről". A Forbes magazin így ajánlotta olvasóinak a könyvet: "Julian Rubinstein egyszerre mutatja be Ambrus kalandjait és Magyarország politikai hátterét, megmagyarázva, hogy egy fegyveres rabló hogyan válhatott hőssé egy olyan országban, amelyet velejéig korrupt kormánya vezetgetett a kapitalizmus felé..." Ambrus népszerűségét jelzi, hogy a Jack Daniels cég a könyv hőséről nevezte el egy koktélját "Whisky Robber"-nek. Az HBO Amerikában kedd este vetítette le azt a dokumentumfilmet, melyben a szerző meglátogatja Ambrus Attilát a börtönben.

Julian Rubinstein akkor olvasott először a Whiskysről, amikor 1999 nyarán megszökött a Gyorskocsi utcai börtönből. Akkor a Sports Illustrated nevű sportlapnak dolgozott, ahol azért foglalkoztak az esettel, mert Ambrus Attila hokijátékos is volt. "Azonnal felkeltette az érdeklődésemet a sorozatos bankrablásokat elkövető hokis története, és próbáltam minél többet megtudni róla" - mondta Rubinstein az [origo]-nak. 2000 decemberében látogatott először Magyarországra, amikor Ambrus már ismét börtönben volt. A következő három évét Ambrus történetének felkutatására szánta, hosszú időt töltve Magyarországon is. "Nagyon sok emberrel beszéltem, rendőrökkel, Ambrus ismerőseivel, csapattársaival, barátnőivel, bűnözőkkel. Egészen különleges világba csöppentem. Tolmács segített mindvégig, és sokszor nagyon nehéz volt szóra bírnom az embereket. El kellett mennem egy csomó eseményre és beszélgetésre, amelyek a könyv szempontjából haszontalanok voltak, de csak így tudtam az emberek bizalmába férkőzni."

A könyv ajánlója a magyar sajtóból is ismert szereplőket meglehetősen gúnyos hangnemben mutatja be. A nyomozók igazi hülyék voltak a könyv szerzője szerint. Varjú Lajos nyomozóról például kiderül, hogy a Columbo és a Miami Vice című tévésorozatokból próbálta ellesni a rendőri munka fortélyait, Seres Lajos nyomozó a táncórák megszállottja volt, míg Vági Tibor egyszerűen a "buckák seggfeje" becenevet kapta, amiért annyi rendőrautót összetört. A túloldalon kokainista magyar rapperek, sztriptíztáncosnők, az Újpest hokijátékosai tűnnek fel többek között.

"Elképesztően érdekes volt a rablássorozat társadalmi, politikai és gazdasági háttere is. Az egész posztkommunista világ, ahol a közvélemény a fegyveres rabló mellé állt a rendőrséggel szemben, a hatalommal szemben. Az emberek úgy érezték, hogy az elit büntethetetlen, míg a néhány milliót rabló Robin Hood ellen hajtóvadászat folyik. Elsősorban ebben láttam a korrupt hatalmi hátteret a történetben, de találkoztam konkrét példákkal is személyes összefonódásokra és lefizetésekre is. Azért válhatott Ambrus az emberek számára szimpatikussá, mert frusztráltak voltak a hatalom visszaéléseitől" - értelmezte a magyar világot Rubinstein.

A szerző nagyon csodálkozott, hogy Magyarországon senki sem dolgozta fel olyan részletesen a történetet, mint ő. Olvasta az Én, a Whiskys című kötetet, melyet még szökése előtt Ambrus közösen írt P. Gál Judit újságíróval, lefordíttatott egy csomó cikket is a témában, de az igazi nagy összefoglalása a kalandos történetnek neki jutott. A könyvben megelevenedik Ambrus egész élete, az erdélyi történetek az állatprémek csempészéséről például egészen lenyűgözték a szerzőt.

Forrás: ==
Julian Rubinstein

Rubinstein sokat találkozott Ambrus Atillával is. "Őrült, de hiányzik" - mondta róla az [origo]-nak. Ambrussal úgy állapodott meg, hogy nem kap pénzt közreműködéséért. "Nagyon szoros kapcsolatban voltunk. Élveztem a találkozásainkat, Ambrus rendkívül okos ember. Tisztában vagyok vele, hogy bűnöző, és joggal került börtönbe, de ezzel együtt szimpatikus volt. Ettől persze nem kell megbocsátani neki. Kevés embert engedett a bizalmába, de sikerült valóban közel kerülnünk egymáshoz."

Julian Rubinsteinnek ez az első könyve, de korábban több nagy figyelmet keltő cikke jelent meg Amerika több népszerű újságjában, a Washington Posttól a Rolling Stone magazinig. A Whiskysről szóló könyv alapja is egy hosszabb cikk volt. Korábban részletesen írt egy brazil indián törzsről, melynek tagjait öngyilkosságba kergették a földjükre spekuláló befektetők; feltárta a kanadai Pokol Angyalai motoros klán bandaháborúit (a cikk megjelenése után a kanadai titkosszolgálatnak kellett védelmébe vennie), és részletesen megírta Jacob "Süti" Orgad életét, aki izraeli titkosügynökből lett Hollywood ismert stricije, majd az USA legnagyobb ecstasy-nagykereskedője.

Rubinstein bízik benne, hogy könyve hamarosan magyarul is megjelenik, és lehetségesnek tartja azt is, hogy mozifilm készüljön Ambrus Attila életéről.

Magyari Péter

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!