Északi behatolók után kutat a dél-koreai hadsereg

Vágólapra másolva!
Feltehetően északi kommandósok vághatták át a két Korea határán lévő drótkerítést. A déli hadsereget teljes készültségbe helyezték, a behatolók után hajtóvadászat indult. Dél-Koreában tárgyal jelenleg Colin Powell amerikai külügyminiszter, aki az északi atomprogram leállítását célzó megakadt tárgyalásokba próbál új életet lehelni.
Vágólapra másolva!

A legmagasabb készültségbe helyezte a dél-koreai hadsereg az északkal közös határon állomásozó egységeit, miután két szándékosan vágott lyukat találtak az országot Észak-Koreától elválasztó ütközési zónában húzódó drótkerítésen kedden hajnalban - jelentette a Korea Times.

A feltételezések szerint a lyukakat délre beszivárgó északi kémek vagy kommandók vághatták. A hatóságok több tucat útakadályt állítottak fel a határ és a déli főváros, Szöul között. A határ térségében lévő magaslatokon déli katonák foglaltak állás, a közeli földműveseket pedig arra kérték, halasszák el mezőgazdasági munkáikat.

A dél-koreai hadsereg kutatást indított az esetleges behatolók után, még a tartalékosok mozgósítást fontolgatják egy széles körű hajtóvadászatra. A hatóságok szerint nem lehet szó arról, hogy civil menekültek próbáltak volna így átjutni a határon, mivel az igen erősen védett észak és dél közötti határ helyett azok inkább Észak-Korea Kínával közös határán próbálkoznak.

A lyukakat a 4 kilométer széles fegyvermentes övezet déli határán húzódó két, egymással párhuzamosan futó drótkerítésbe vágták. A résekre egy határőr őrjárat bukkant a kedd reggeli órákban. A drótfonatot négyzet alakban vágták ki, és a kivágott részt déli irányba hajtották fel. A hadsereg már keresi az esetleges beszivárgókat.

Powell épp Szöulban tárgyal

A fejleményeknek különös fényt ad, hogy épp Dél-Koreában tartózkodik Colin Powell amerikai külügyminiszter, aki életet igyekszik lehelni az északi atomprogramról folyó, de megakadt hatoldalú tárgyalásokba. Hiába volt azonban már három fordulója is ezeknek a tárgyalásoknak, eddig nem sikerült rávenni észak-Koreát, hogy felhagyjon nukleáris programjával. A sztálinista diktatúra ráadásul elutasította, hogy részt vegyen egy negyedik fordulón is.

A BBC News tudósítója szerint az északi rezsim a november 2-i amerikai elnökválasztások előtt nem is várható, hogy bármilyen lépést is tesz az ügyben. Szakértők szerint ugyanakkor a diktatúra már eddig is elegendő plutóniumot dúsíthatott ahhoz, hogy hat, sőt akár hét atombombát is előállítson. Ezt azonban nehéz bebizonyítani, mivel Észak-Korea nem egyezik bele, hogy tevékenységét ellenőrizze az Nemzetközi Atomenergia-ügynökség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!