A dohányzás majdnem teljes betiltását tervezi a Munkáspárt Angliában és Walesben. A John Reid egészségügy miniszter benyújtotta javaslat heves vitát robbantott ki az alsóházban. Az "Egészséget választani" című egészségmegőrzési programtervezet elsősorban a személyes választásra helyezi a súlyt, ugyanakkor jócskán nyúl az állami tiltás eszközeihez.
Reid tervezete lépcsőzetesen tiltaná be a dohányzást: a miniszter azzal indokolta a füstölőknek adott haladékot, hogy a cigaretta olykor az egyetlen élvezetet jelentő dolog "például egy huszonegy éves, háromgyerekes anya életében, aki egy önkormányzati lakásban nyomorog". A tervezet szerint 2006 teljes dohányzási tilalmat vezetnének be az igazgatási épületekben, iskolákban és egészségügyi intézményekben.
A következő lépés a vendéglátóhelyek lennének: dohányzási tilalom lenne érvényben minden olyan helyen, ahol ételt szolgálnak föl. A kocsmák, ahol csak szeszt mérnek, maguk dönthetnék el, hogy dohányzó vagy nemdohányzó helyként üzemelnek tovább. A söntésnél azonban szigorúan tilos lenne rágyújtani, hogy védjék a dolgozók egészségét. Szintén maguk dönthetnének a tiltásról a zárt klubok.
A tervezet azonban nem csak a dohányzásnak meg neki: Reid úgy szorítaná vissza a gyorséttermi ételeket - amelyek elsősorban az ifjúság elhízásáért felelősek -, hogy azokat csak az este kilenc óra utáni műsorsávban lehetne reklámozni a televízióban. Reid harcot hirdetett a mértéktelen italozás ellen is: ez szintén a fiatalokkal kapcsolatos probléma.
A tervezet a "fentről jövő ukázok helyett a szomszédból jövő segítségre" helyezné a hangsúlyt az egészségmegóvás terén - írja a Guardian. Reid minden angol számára "személyes trénert" szeretne biztosítani. Ezek önkéntesek, egyébként is egészséges életmódot folytató emberek lennének, akik a környezetükben élőket látnák el az egészséges életmóddal kapcsolatos tanácsokkal.
A pubok megkongatták a vészharangot. Az Angol Sör- és Kocsmaszövetség szerint, amely 40 000 pubot és sörözőt képvisel, Reid nem a dohányzást, hanem az étkezést tiltja be a pubokban. Sok kocsmáros ugyanis egyszerűen bezárja majd a konyhát, hogy maga dönthessen a dohányzásról kocsmájában.
Egy évvel ezelőtt Írországban vezettek be teljes tiltást a kocsmákban. Azóta a híres ír pubok látogatottsága mintegy harminc százalékkal csökkent. Általánossá vált viszont a pub előtt rágyújtók képe, akik azonban kénytelenek bent hagyni söreiket, hiszen az utcán tilos az alkoholfogyasztás. Észak-Írország felé valóságos ingázómozgalom indult. A határ menti települések lakói átjárnak az északír pubokba, ott ugyanis még legális az épületen belüli dohányzás.
A parlamentben felszólalt Kenneth Clarke, a konzervatívok volt pártelnöke, aki a British American Tobacco dohányóriás megbízott igazgatója. Clarke azzal vádolta meg a kormányt, hogy "puritánoknak és aktivistáknak engedi át", hogy döntsenek az emberek életmódjáról. A brit dohánylobbi vezetője szerint Reid a dohányzáson akarja leverni Anglia összes egészségügyi problémáját, csak a cigarettát hibáztatja a britek rossz egészségi állapota miatt. "Nem csak a dohányzásról van szó, az alkohol, a chips, a csokoládé, a McDonald's hamburgerei" - sorolta a problémák forrásait Clarke.
A konzervatívok szerint Reid tervezete "dadusállamhoz" vezetne, amelynek polgárai nem dönthetnek maguk az életmódjukról. Andrew Lansey, a konzervatívok egészségügyi szakértője szerint Reid "egészséggurukat toboroz akkor, amikor védőnőkre és szülésznőkre lenne igazán szükség" - írja a Daily Telegraph.
A benyújtott tervezettel az egészséges életmód hívei sem elégedettek. Véleményük szerint a kormány a kiskapuk beépítésével engedményeket tett a dohánylobbinak. Alex Markham a brit rákkutató intézet vezetője szerint Reid elvtelen kompromisszumot kötött, amikor "elfogadta ugyan a bölcs tiltást, de aztán boldogan megtagadja ezt a klubok dolgozóitól". A dohányfüstellenes szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy a passzív dohányzás továbbra is veszélyforrás marad egyes kocsmák dolgozói számára.
A két oldalról jövő támadásra válaszolva Reid kifejtette, hogy "egy szabad társadalomban a férfiaknak és nőknek mindenekfölött joga van ahhoz, hogy megválasszák az életstílusukat, még ha ezzel egészségüket kockáztatják is. De az embereknek nincsen joguk ahhoz, hogy mások egészségét veszélyeztessék."
Az angolok körülbelül 26 százaléka dohányzik, a füstölés egyik utolsó menedékének számítanak az angol pubok. Évente több mint százezer angol hal meg dohányzás miatt kialakult betegségek következtében, a passzív dohányzás áldozatainak száma meghaladja az ezret évente.