A csalások legkülönbözőbb módozatairól számoltak be a szavazók, az ellenzéki Mi Ukrajnánk párttömörülés és a nemzetközi szervezetek megfigyelői. A csalásokra az ellenzékiek már vasárnap, a szavazás napján figyelmeztettek. "Most már nyilvánvaló, hogy koncentrált és megfelelő erejű programot dolgoztak ki a csalásokra. Nyilvánvaló, hogy csalást a vezetéssel és a hatóságokkal együttműködve valósították meg" - jelentette ki hétfőn éjjel Richard Lugar amerikai szenátor, aki Bush elnök megfigyelőjeként vett részt az ukrán elnökválasztáson.
Gyanúsan magas részvétel
A csalásra először a Kucsma elnök jelöltjét, Janukovicsot támogató választókörzetek magas részvételi arányából következtettek a választási szakértők. Délkelet-Ukrajnában több helyen is 100 százalékos volt a választási részvétel, ami elég valószínűtlen. "A Donyeck és Luhanszk térség több városában 100 százalék fölötti volt a részvétel a választásokon" - jelentette ki Kijevben összegyűlt hívei előtt Juscsenko.
Janukovics ráadásul feltűnő többséggel győzött ezeken a helyeken: a Központi Választási Bizottság (CVK) szerint Donyeckben 96,2 Luhanszkban pedig 92,72 százalékát kapta a szavazatoknak a kormány jelöltje. A Janukovicsot támogató területek szavazóköreibe a megfigyelők és az újságírók nehezen vagy egyáltalán nem juthattak be.
Janukovics aktivistái lakásaikban keresték fel azokat az embereket Luhanszkban, akik még nem mentek el szavazni, és voksolásra biztatták őket. "Kétség nem fér hozzá, hogy Janukovics a győztes Luhanszkban, de a részvételi arány irreális" - jelentette ki Javganyij Bajramov, a választásokat megfigyelő Ukrán Választók Bizottsága nevű civil szervezet vezetője.
A körzetben ráadásul a szavazóbizottságoknak nyitva kellett volna maradniuk hétfőn is, hogy fogadják az esetleg felmerülő panaszokat, azonban a szavazóköröket a szavazatok összeszámlálása után, hétfő hajnalban bezérták.
Holt lelkek
A nemzetközi és az ukrán megfigyelők megegyeznek abban, hogy a kormánypárti jelölt támogatására ráadásul a "holt lelkeket" is bevetették. A CVK a múlt héten azt jelentette, hogy hétszázötvenezerrel növekedett a regisztrált szavazók száma. A vasárnapi választásokon összesen 37,6 millió ukrán állampolgár volt jogosult a részvételre. Voltak azonban, akik többször is szavaztak.
Andrej Duda, az Ukrán Szavazók Bizottságának egyik szakértője szerint sokan kerültek fel a távol levők listájára: ezek az emberek, megfelelő igazolás birtokában lakóhelyükön kívül is leadhatták szavazatukat. Sokan azonban otthon is elmentek szavazni. Duda szerint Janukovics így akár kétmillióval több szavazatot kaphatott. Juscsenko szerint ötször több ilyen igazolást adtak ki most vasárnap, mint az első fordulóban - írja a Moscow Times
Ugyanakkor több helyen direkt rosszul betűzték a szavazók neveit. Miután a szavazók kérésére helyesen is leírták a nevüket a listára, a rosszul írt neveket is fent hagyták, így hozva létre olyan fiktív szavazókat, akiknek nevében újabb Janukovicsot támogató szavazatok kerültek az urnákba. Ráadásul sokkal több helyre szállították házhoz az urnát vasárnap, mint az első fordulóban - ez is teret engedhetett a visszaéléseknek.
Kijevben, ahol korábban Juscsenko győzött, egy választókörzetben elhalványuló tintát használtak a szavazólista kitöltésére. Az ukrán Korespondent szerint miután a listáról eltűntek a szavazók nevei, a Juscsenkóra leadott szavazatok érvénytelenné váltak. Szintén halványuló tintával töltött tollakat találtak Lvovban (Lemberg), amely szintén az ellenzéki Mi Ukrajnánk párttömörülés egyik legnagyobb erősségének számít.
Juscsenkóék választási központja több mint 2000 jogsértést jegyzett fel. Janukovicsék szerint csak 750 esetben történt csalási kísérlet. A Központi Választási Bizottság hétfőn éjjel kijelentette, hogy egyetlen panasz sem érkezett be az elnökválasztással és a szavazatszámlálással kapcsolatban.