Tárgyalni hívta csütörtökön Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök, Leonyid Kucsma elnökjelölt ellenfelét, Viktor Juscsenkót. Janukoviocs békülékeny hangot ütött meg beszédében. Azt kérte Juscsenkótól, hogy "ne tetézzék Ukrajna bajait" belső ellenségeskedéssel.
Janukovics beszédében Ukrajna elnökének nevezte magát, miután a központi választási bizottság (CVK) őt nyilvánította a vasárnapi elnökválasztás hivatalos győztesévé. Juscsenko, és az ellenzéki Mi Ukrajnánk pártszövetség továbbra sem ismeri el vereségét, sőt csalásért beperelték a CVK-t mert nem tudott elszámolni a távollétükben szavazók szavazólapjaival.
Az ellenzéki politikus egy televíziós nyilatkozatában közölte, 11 ezer választási csalás történt, amely körülbelül 3-4 millió szavazatot érinthet. Juscsenko szerint "Ez népellenes bűntett", amelyet az ukrán büntetőtörvénykönyv alapján kell majd megítélni. Juscsenko az Euronews televíziónak interjújában a külvilághoz, az állam- és kormányfőkhöz, az Európai Parlamenthez, az Európai Bizottsághoz és az EBESZ-hez fordult, kérve, ne ismerjék el a hivatalos ukrán hatóságok által adott, meghamisított eredmények törvényességét. Egyben azt is kérte, hogy a külföld szólítsa fel Kucsmát: ne alkalmazzon erőszakot, s adja át a hatalmat Ukrajna legitim elnökének, annak, aki a szavazatok többségét kapta.
Leonyid Kucsma elnök Janukovics felhívását megelőzően politikai puccsnak nevezte Juscsenko és az ellenzék tiltakozását a központi választási bizottság hivatalos eredménye ellen. Kucsma egy vezetői értekezleten úgy fogalmazott, hogy Juscsenkóék már a választások előtt puccsra készülődtek. "A hatóságok urai a helyzetnek Ukrajnában, és nem engednek az erőszaknak vagy a nyomásnak jöjjön bár kívülről, vagy belülről". Kucsma ugyanakkor felszólította a politikai erőket, hogy "azonnal üljenek le a tárgyalóasztalhoz".
Országos sztrájkot szerveznek
Az eredményhirdetés után Juscsenko azt mondta egybegyűlt, több százezer hívének, hogy hajlandó részt venni egy újabb elnökválasztáson, amennyiben azt becsületesen bonyolítják le. A Mi Ukrajnánk párttömörülés jelöltje azonban visszautasította azt, hogy elismerje a CVK szerinti eredményt, amely szerint Janukovics a szavazatok 49.61 Jescsenko pedig 46.61 százalékát kapta.
A Függetlenség téren beszélve Januscsenko kijelentette: Nemzeti Megmentési Bizottságot hoznak létre a demokrácia védelmére. "Ez a válasz a politikai jogsértésekre, amelyeket Kucsma és Janukoviocs rendszere követ el" - mondta híveinek az ellenzéki elnökjelölt.
Az ellenzéki politikusok sztrájkra szólítottak fel, amelyhez csatlakozott a Szocialista Párt is. Utóbbi elnöke, Olekszander Moroz közölte, leállítják a tanítást az iskolákban és az egyetemeken, megállítják a munkát a vállalatoknál, és megállítják a közlekedést is. "Arra kényszerítjük a hatóságokat, hogy gondolják át mit tettek" - mondta.
Julia Tyimosenko, Juscsenko egyik legközelebbi szövetségese kijelentette, körbeveszik az összes kormányzati épületet, eltorlaszolják a vasútvonalakat, a repülőtereket és az utakat. "Eltökélt szándékunk, hogy megszerezzük a hatalmat ezeken a helyeken" - mondta, és "kitartó harcra" szólított fel, amely a "jelenlegi rezsim elpusztításához vezet majd". Tyimosenko szerint "Az ukrajnai forradalom nem tarthat tovább három hétnél."
Kijev központjában több mint egymillió ember van az utcákon a heves havazással dacolva. Juscsenko hívei a Függetlenség téren felállított színpad előtt demonstrálnak, több százezren. Az emberek narancssárga zászlókat lengetnek - ez Juscsenko választási színe. A színpadon a Juscsenkóval szimpatizáló ukrán rocksztárok, adnak koncertet, de Juscsenkót támogató beszédet mondott innen már Vlagyimir Klicsko boxbajnok is.
A Juscsenkót támogató tömegbe állítólag provokátorok férkőztek. Az ellenzéki Pora-mozgalom internetes lapja, a Znaju! szerint a provokátorok narancsszínű ruhákban vegyültek el a tömegben. Hogy felismerjék egymást, és a rendőrök se tévesszék össze őket a Mi Ukrajnánk tüntetőivel, megkülönböztetésül zöld karszalagot hordanak.
Ugyanakkor Jnaukovics egyre több híve érkezik a fővárosba Kelet-Ukrajnából. A Donyeck-vidék bányászait autóbuszokon szállítják a fővárosba. A bányászok a Leszi Ukrajnki sugárúton vonulnak a városközpontba, körülbelül tízezren lehetnek. Sokak szerint összecsapás fenyeget Janukovics kék fehérbe öltözött hívei és Juscsenko támogatói között.
Solana közvetítene
Az ellenzéki elnökjelölt telefonon számolt be a választásokon észlelt rendellenességekről és az ellenzék céljairól Javier Solanának, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének. Solana aggodalmát fejezte ki az országban kialakult patthelyzet miatt. A távozó Leonyid Kucsma is beszélt Solanával és kihangsúlyozta, hogy az országban uralkodó helyzetet kizárólag az alkotmányosság és törvényesség keretei között, azaz tárgyalással törekednek megoldani. Solana felajánlotta részvételét a tárgyalásokon.
Az ellenzék a ház vezetésének engedélyével berendezte főhadiszállását az Európa téren álló Ukrajna Házban, az egykori Lenin Múzeumban. A házban háromezer vidéki ellenzéki tartózkodik