Őrizetbe vette a román rendőrség Miron Cozmát, a romániai "bányászjárások" egykori vezérét, miután Ion Iliescu visszavonta a szabadlábra helyezéséről szóló rendeletét. A bukaresti Realitatea hírtévé pénteken egyenes adásban számolt be arról, hogy a Temesvár melletti Medvesen, ahol az egykori bányászvezér családja lakik, abban a pillanatban vették őrizetbe Miron Cozmát, amikor az a fiával együtt egy gépkocsin el akart tűnni. A rendőri különítmény gépkocsijai elállták útját, majd kiszállásra kényszerítették Cozmát, aki nem akart engedelmeskedni a rendőröknek, követelve tőlük a letartóztatási parancsot. Végül a karhatalmisták rendőrségi rabszállítóba tuszkolták Cozmát, akit a temesvári börtönbe szállítottak.
"Iliescu nem tudja elfogadni, hogy át kell adnia a hatalmat"
Korábban bel- és külpolitikai botrányt váltott ki, hogy a leköszönő Ion Iliescu elnök megkegyelmezett Miron Cozmának. A romániai sajtó pártállásra való tekintet nélkül adott hangot a közvélemény felháborodásának. Három nappal leköszönése előtt Ion Iliescu kiengedte a börtönből "felfegyverzett karját" - írta az Adevarul nevű újság. A lap szerint a választások után kialakult feszült politikai helyzetben Iliescu "a Moszkvában tanult politikai gerilla sémáját alkalmazza, amelyben Cozmának jól meghatározott helye van. Mert Ion Iliescu nem tudja elfogadni azt, hogy átadja a hatalmat, amely 15 éven át kezében volt."
A román lapok ismertették a bukaresti amerikai nagykövetség állásfoglalását, amely szerint Miron Cozma szabadon bocsátása "meglepő és aggodalmat kiváltó" gesztus még akkor is, ha "elismerjük az államfőnek azt az előjogát, hogy kegyelembe részesítsen". Idézték a lapok Traian Basescu megválasztott román államfő véleményét is a megkegyelmezésről. Basescu szerint ez a gesztus jól mutatja, "milyen mélyre jutottak Ion Iliescu és Adrian Nastase vezetése alatt az állam intézményei".
A közfelháborodás miatt Ion Iliescu visszavonta a kegyelmi rendeletet. Az államfő szóvivője magyarázatul elmondta, hogy Iliescu elnök az után hozta meg döntését a visszavonásról, miután tárgyalt a Brüsszelben tartózkodó Adrian Nastase miniszterelnökkel. A nyilatkozatból azonban nem derült ki, hogy a 45 nevet tartalmazó rendelet egészéről van-e szó. Ugyanis abban az elnöki kegyelmi rendeletben, amelyben Cozma neve is olvasható, ott áll a temesvári forradalom egyik véres megtorlójának, a korrupció miatt elítélt kormányzati főtisztviselőnek, korrupt bankárnak és nemi erőszakot elkövető bűnözöknek a neve is.
"A rossz már megtörtént"
Iliescu kegyelmi rendeletével, még ha visszavonta is, "a rossz már megtörtént" - jelentette ki egy román hírtévének nyilatkozva Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, aki szerint a romániai "bányászjárások" egykori vezére kegyelemben részesítésének mintha csak az lett volna a célja, hogy "a másik táborba taszítsa" a szövetséget a kormányalakítási tárgyalások közben. Nyilatkozatában a vezető romániai magyar politikus elképzelhetetlennek mondta, hogy ugyanabba a hajóba szálljon, amelyben ott van Miron Cozma is. A romániai választások után folyamatban levő politikai tárgyalásokra célozva Markó Béla jelezte, hogy Iliescu kegyelmi rendelete az RMDSZ-t "a másik táborba taszítja", vagyis a liberális-demokrata szövetség oldalára.