Az Európai Parlament (EP) december 15-én fogadta el az európai kábitószer-ellenes stratégiára vonatkozó ajánlását. Szerintük "az eddigi politikák ellenére a tiltott anyagok előállítása, fogyasztása és eladása jelentős méreteket öltött". A kudarc beismerésére és a kábítószer-ellenes stratégia felülbírálatára szólították fel az Európai Tanácsot.
Az ajánlás szövege szerint az EU 2000-2004-es hat fő célkitűzése közül egyik sem ért el kedvező eredményt, és a tagállamok "nem tudják önállóan megoldani a problémát". Ezért az EP szerint szorosabb európai szintű együttműködésre és összehangoltságra van szükség amellett, hogy tudományos alapokra kell helyezni a stratégiát. "Minden kábítószerrel kapcsolatos probléma egyedi megközelítést igényel", és nem általánosítást - olvasható az ajánlásban.
Sárosi Péter, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársa szerint nagyon jelentős előrelépés, hogy az EP kijelentette, kudarcot vallott az eddigi drogpolitika és más irányba kell fordulni. Fontos szerinte az is, hogy az ajánlás nyitott a tiltott szerek gyógyászati célú alkalmazásának kutatása felé. Az EP felszólította az Európai Tanácsot, hogy vegyék figyelembe az ajánlásban foglaltakat. Közben már az EU minisztertanácsa előtt van a következő évekre kidolgozott drogellenes stratégia. Sárosi Péter elmondta, hogy ez utóbbit az Európai Bizottság készítette, és követi a korábbi, büntetőjogon alapuló megközelítést.
Az új EP-ajánlás arra figyelmeztet, hogy az európai maffia fő bevételi forrása a kábítószer-előállítás és -kereskedelem, ezért ennek megfékezésére fokozottan kell figyelni. A drogfüggők esetében börtönbüntetés és tiltó politika helyett rehabilitációs programokat sürgetnek.
A tíz új tagállam csatlakozásával "közelebb került az EU a kábítószerek származási országaihoz" - írja az ajánlás, és emiatt az új határ menti tagállamokkal intenzívebb együttműködést sürget.