George Bush szerint "hatással vannak" az iraki helyzetre. "Szó se róla, a bombamerénylők hatást gyakorolnak" - értékelte az iraki helyzetet a Fehér Házban Bush. "Az autóbombák, amelyek fiatal gyerekeket semmisítenek meg, amelyek válogatás nélkül robbannak vallásos helyszíneken kétségkívül hatásos propagandafegyverek" - szűrte le a tanulságot Bush.
Bush kitartott amellett, hogy az emberek jobban élnek, mint Szaddám Huszein rezsimje alatt, de a bombatámadások elvonják az emberek figyelmét. Az elnök ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a nehézségekből Irak olyan demokráciaként emelkedik majd ki, "amely tükrözi az emberek értékeit."
Az elnök szerint az iraki biztonsági erők egyelőre nem állnak készen arra, hogy szavatolják az ország biztonságát. Bush suerint a toborzás jól halad ugyan, de egyes csapatokban nem lehet megbízni "mihelyst forróvá válik a helyzet, elhagyják a csatateret" - jellemezte a megbízhatatlan egységeket az elnök. Ellenpéldaként a fallúdzsai harcokban részt vett csapatokat hozta föl Bush, akik szerinte "jól teljesítettek".
Bush elnök beszédére válaszul Movaffak al Rubaje, az iraki kormány nemzetbiztonsági tanácsadója kelt az iraki csapatok védelmére. Al Rubaje szerint az iraki biztonsági erők eddig is "nagy árat fizettek" az ország biztonságáért. "Nem mondhatom azt, hogy ez lenne a világ legjobb biztonsági ereje, de a rendelkezésre álló korlátozott időt és forrásokat tekintve jól teljesítenek" - nyilatkozta al Rubaje a BBC News-nak.
Bushnak nagy szüksége van arra, hogy megvédje az iraki hadjáratot. Az amerikai közvélemény többsége most már egyértelműen Irak megszállása ellen fordult. Mára az amerikaiak 56 százaléka gondolja úgy, hogy hiba volt az ország megtámadása. Bush elnök ennek ellenére újabb tizenkétezer katonát kénytelen Irakba küldeni, hogy szavatolják a január harmincadikán esedékes választások biztonságát. Az amerikaiak többsége szerint azonban Irak még nem kész a választásra.