Viktor Juscsenko új ukrán elnök szövetségesét, Julia Tyimosenkót nevezte ki kormányfőnek. Tyimosenko egyelőre ügyvezető kormányfőként látja el feladatait, míg a kinevezését a parlament jóvá nem hagyja. Tyimosenkónak saját pártja van "Szülőföld" néven, amely Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt legerősebb választási szövetségese volt.
A múlt év végi ukrán elnökválastás megismétléséért tartott tüntetések megfigyelők szerint jelentős részben Julia Tyimosenkónak köszönhető vezettek sikerre. Ő javasolta a tüntetőknek, hogy vegyék blokád alá a kormányépületeket, hogy sztrájkoljanak, amíg meg nem semmisítik a választási eredményeket. Céljukat elérték, új választásokat írtak ki végül, amelynek révén az addigi ellenzék átvette a hatalmat.
Volt már kormányfőhelyettes és letartóztatott is
A külföldi sajtó által "elbűvölő szépségűnek" lefestett Tyimosenko kormányfői kinevezesével elért pályája eddigi csúcsára. Korábban volt már miniszterelnök-helyettes, és volt börtönben is, pontosabban vizsgálati fogságban. A rendszerváltás után energiaimporttal foglalkozó céget vezetett férjével, majd az államigazgatásban helyezkedett el, ahol hasonló területet irányított. Nagy vagyonra tett szert nem egészen világos körülmények között. Amikor Juscsenko kormányfő volt 1999-ben, ő lett a helyettese. Reformjai révén megtisztította a visszaélésektől az energiaszektort, bevezette a piaci verseny elveit, és megtiltotta a barterezéseket. Ennek köszönhetően mintegy 2 milliárd dollárt juttatott az államkasszába. A fekete jövedelmeiktől megfosztott, elnöki körökben mozgó oligarchák azonban elérték Kucsma elnöknél, hogy 2000 januárjában menessze Tyimosenkót a kormányból. Azóta ádáz ellensége a most leköszönt Kucsma elnöknek.
Tyimosenko útja a politika csúcsáról a fogdába vezetett, ahol hat hetet kellett eltöltenie. A kijevi bíróság azonban megsemmisítette az ügyészség vádjait, és kiengedték. Tyimosenkóék szerint letartóztatatása politikai okokból történt. A vádhoz a muníciót Oroszországból kapta az ügyészség. Ott egy magas rangú katonai vezetőt tartóztattak le vesztegetés miatt, a moszkvaiak szerint Tyimosenko szervezte a megvesztegetést. Az orosz katonai főügyészség még az ukrán tüntetések ideje alatt megerősítette, hogy továbbra is vádolja a három és fél évvel ezelőtti ügyben. A megfigyelők szerint ez nem volt véletlen: Putyin orosz elnök szerette volna meggyengíteni az ukrán ellenzéket, hogy az addigi oroszbarát ukrán politika ne változzon.
Még magasabbra törne
A hivatalát a hétvégén átvevő Juscsenko első külföldi útja Moszkvába, Putyinhoz vezet. Tyimosenko pedig nem titkolja, hogy szívesen lenne majd egyszer ukrán elnök. A honlapján lehet szavazni arra, hogy milyen poszton látnák szívesen. Az elnöki poszt (a kormányfői mellett) kapta a legtöbb voksot.