Viktor Juscsenko nyerte az ukrán elnökválasztás megismételt második fordulóját a csaknem végleges eredmény szerint. A szavazatok 99,45 százalékos feldolgozottságánál az ellenzéki jelöltnek 52,15, míg ellenfelének, a kormánypárti Viktor Janukovicsnak 44,06 százaléknyi szavazata van. A választási kedv egyébként az előző fordulókhoz hasonlóan igen magas volt: a szavazásra jogosultak 77,22 százaléka szavazott vasárnap Ukrajnában.
A Magyarországon szavazó ukránok többsége is Juscsenkót támogatta szavazataival. Magyarországon összesen 883 ukrán állampolgár élt szavazati jogával. A budapesti nagykövetségen 383-an szavaztak Juscsenkóra, 185-áen pedig Janukovicsra. A nyíregyházi főkonzulátuson Juscsenko 197, Janukovics pedig 118 szavazatot kapott.
Juscsenko Kijev központjában, a Függetlenség téren tartott beszédet hétfőn hajnalban. Az ellenzéki vezető kitartásra szólította fel híveit, és arra kérte őket, addig maradjanak, amíg a Központi Választási Bizottság (CVK) hivatalosan eredményt nem hirdet.
Viktor Janukovics, Leonyid Kucsma elnök "hivatalos jelöltje" nem hajlandó elismerni vereségét. Janukovics vasárnap éjjel, az exit poll eredmények nyilvánosságra hozatala után úgy nyilatkozott, hogy győzelemre készül, de ha kell, ellenzékbe vonul, hogy "Juscsenko megtudja milyen az a kemény ellenzék".
Ugyanakkor stábja bejelentette, hogy több száz panaszt nyújtottak be a CVK-nál választási visszaélések és csalások miatt. Janukovics kampányfőnöke Tarasz Csornovil ugyanakkor elmondta: szerintük másfél millióan nem tudtak elmenni szavazni, mert egyes választókörzetekben az alkotmánybírósági döntés ellenére sem volt mozgóurna.
Korábban a rada, az ukrán parlament úgy döntött: a megismételt második fordulóban - megelőzendő a csalásokat - nem használhatnak majd mozgóurnát, és nem lehet a lakóhelytől távol szavazni. Az alkotmánybíróság csak szombaton, egy nappal a választás előtt jelentette be, hogy alkotmányellenes a mozgóurna tilalma, ezért sok helyen a jogosultak nem tudták eljuttatni igényüket a választási bizottságokhoz.
Janukovicsék óvást nyújtanak be
Viktor Janukovics elnökjelölt, ukrán kormányfő kampányirodája megóvja a legfelsőbb bíróságnál az elnökválasztás eredményét - közölte hétfőn újságírókkal Nesztor Sufrics, az Ukrajnai Egyesült Szociáldemokrata Párt parlamenti képviselője, Janukovics választási bizottsági meghatalmazottja.
Sufrics szerint a kampányiroda bizonyítani kívánja, hogy a december 26-i, megismételt második fordulón elkövetett szisztematikus törvényszegések miatt nem lehet hitelesen megállapítani a választás eredményét.
Arra az újságírói kérdésre, hogy nem gondolja-e úgy, hogy ezzel a lépéssel Janukovics kampányirodája a november 21-i, második forduló után történteket utánozza, Nesztor Sufrics közölte: "Ez teljes déja vu lesz a központi választási bizottság (CVK) és az egész társadalom számára".
Noha ez alkalommal is voltak kísérletek választási csalásra, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői szerint nyugodtan és fegyelmezetten zajlott a szavazás. Nagyra értékelte a különböző szintű ukrajnai választási bizottságok munkáját Geert Ahrens nagykövet, az EBESZ megfigyelőinek vezetője. A nagykövet külön kitért arra, hogy a Központi Választási Bizottság eleget tett kötelezettségeinek. Aggodalmát fejezte ki azonban a kampánycsend megsértése miatt - írja az MTI.
Az amerikai kongresszus küldöttsége nagyra értékelte "a választás alatt tanúsított, a demokrácia eszméi iránti elkötelezettséget". Jim Colby kongresszusi képviselő a hétfői kijevi sajtótájékoztatón közölte: elvárják az amerikai kormánytól az új ukrán vezetéssel való együttműködést és annak támogatását, bárki is tegye le a hivatali esküt. Megerősítette: a választási kampány alatt az Egyesült Államok egyik jelöltet sem támogatta, csak a választási folyamat nyitottságát és átláthatóságát szorgalmazták. Elsőként Mihail Szaakasvili grúz elnök gratulált Viktor Janukovics választási győzelméhez.
Az elnökválasztást azért kellett megismételni, mert az eredeti második fordulóban, november 21-én Janukovics hívei csalással próbálták biztosítani jelöltjük győzelmét: a választási listán 200 000-el több név szerepelt, mint a választók tényleges száma. Az ellenzék tiltakozásul már a választás estéjén elfoglalta Kijev központját és a nyugati területek Juscsenkót ismerték el elnöknek. Juscsenko hívei november 21. óta a kijevi Függetlenség téren felállított sátortáborban laktak, így tiltakozva a csalások ellen.
Több napos szembenállás után Janukovics néhány híve a parlamentben átült az ellenzékhez, amely többséget szerzett. A legfelsőbb bíróság érvénytelennek nyilvánította a november 21-i második forduló eredményét és új választások kiírására kötelezte Leonyid Kucsma elnököt. A rada időközben megszavazta a Janukovics kormányfő ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványt és a módosított "biztonságosabb" választási törvényt, és lecserélték a CVK korrumpálódott gárdáját.