A britek többsége elutasítja az EU-alkotmányt

Vágólapra másolva!
A brit választók csaknem kétszeres többséggel elvetnék a kibővített Európai Unió alkotmányát, ha most tartanák a kormány által megígért, de még ki nem írt népszavazást - derült ki a szombaton nyilvánosságra hozott új közvélemény-kutatási adatokból.
Vágólapra másolva!

A konzervatív The Daily Telegraph megbízásából elvégzett országos felmérés szerint a megkérdezettek 24 százaléka voksolna igennel, 45 százalék viszont elutasítaná a 25 tagú EU működőképességének fenntartására kidolgozott alkotmányos szerződést. Az adatgyűjtésbe bevont választók 25 százaléka nem tudott egyértelmű választ adni arra, hogy merre szavazna a valószínűleg jövőre megrendezendő referendumon.

A mostani felmérésben használták először pontosan azt a kérdést, amelyet a kormány minapi közleménye szerint a majdani népszavazáson is fel fognak tenni. A kérdést hosszas viták után a lehető legegyszerűbben fogalmazták meg: "Jóváhagyja-e az Egyesült Királyság az Európai Unió alkotmányát megteremtő szerződést?"

Az alkotmány elfogadását támogató brit munkáspárti kormány esélyeit tovább rontja, hogy a szerződést elvetők tábora a szombati adatok szerint nagyobb arányban kész elmenni a népszavazásra, mint a támogatóké. Az előbbiek 74 százaléka mondta biztosra részvételét a referendumon, az utóbbiak közül csak 69 százalék. Az alkotmány ellen küzdő legnagyobb brit kampányszervezet, a "Vote No" (Szavazz nemmel) igazgatója a szombati The Daily Telegraphnak azt mondta: a mostani felmérés adatai alapján a kormánynak a bizonytalanok közül csaknem mindenkit az igennel szavazók táborába kellene csábítania ahhoz, hogy többségbe kerüljenek a támogatók.

A munkáspárti kormány azonban hagyott magának időt a közvélemény meggyőzésére, már korábban világossá téve, hogy 2006 tavasza előtt nem rendezi meg a referendumot. Jack Straw külügyminiszter, amikor a hét közepén nyilvánosságra hozta a hivatalos népszavazási kérdést, ehhez fűzött nyilatkozatában kijelentette: ha Nagy-Britannia elutasítja az alkotmányt, azzal elszigetelt, meggyengült, másodrendű tagjává válik az Európai Uniónak, "kényszerűen maga elé engedve másokat". Chris Patten, az előző EU-bizottság brit külügyi biztosa nem sokkal a népszavazás tavalyi meghirdetése után egyenesen azt mondta: elutasítás esetén Nagy-Britanniának ki kellene lépnie az Európai Unióból, mert "minek bennmaradni örök bajkeverőnek".

Tony Blair kormányfő - politikai pályafutásának egyik legdrámaibb fordulatával, a közvélemény, a konzervatív ellenzék és a sajtó rendkívüli nyomásának engedve - tavaly áprilisban jelentette be, hogy az addigi elutasító hivatalos állásponttal ellentétben mégis népszavazásra bocsátja az uniós alkotmányt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!