Kostunica köreit vizsgálják a Djindjic gyilkosságban

Vágólapra másolva!
Nyomozást indított a szerb rendőrség, hogy kiderítse: tényleg Kostunica elnökhöz közelállók ölették-e meg Zoran Djindjic szerb miniszterelnököt. Djindjic egykori bizalmasa, Vladimir Popovic az elnökhöz közel álló katonai köröket hozott összefüggésbe a merénylettel, ezért a hatóságok hivatalból indítottak eljárást. Popovic nem táncolt vissza a vádaktól, állítása szerint a hadsereg, az akadémia és a pravoszláv egyház egyaránt felelősek a miniszterelnök haláláért.
Vágólapra másolva!

A szerb hatóságok vizsgálják Zoran Djindjic meggyilkolt szerbiai miniszterelnök egykori legközelebbi bizalmasának, Vladimir Popovicnak az állításait, amelyekben a jelenlegi szerb kormányfőhöz, Vojislav Kostunicához közel álló politikai és katonai köröket hozott kapcsolatba a Djindjic-merénylettel.

Az ügyészség hivatalból utasította nyomozásra a rendőrséget. Dusan Loncarevic, a belgrádi kerületi bíróság helyettes főügyésze megerősítette csütörtökön azokat a sajtóértesüléseket, hogy a rendőrség már kihallgatott több politikust, a többi között Dusan Mihajlovicot, a Djindjic-kormány volt belügyminiszterét, Zoran Mijatovicot, a titkosszolgálat egykori helyettes vezetőjét és két szocialista párti politikust, illetve titkosrendőröket.

Vladimir Popovic, a Djindjic- és a Zivkovic-kormány sajtószolgálatának volt vezetője alaposan felkavarta a kedélyeket a szerbiai belpolitikai porondon a B92 tévének adott, három részletben sugárzott több órás interjúval, amelyben egészen meglepő dolgokat állított. A legmeghökkentőbb állítás az volt, hogy Kostunicához közel álló politikai vezetőknek és katonatiszteknek köze volt a Djindjic-merénylethez, s közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható a tragédiával a szerb tudományos akadémia, a pravoszláv egyház és az orosz titkosszolgálat is.

Popovic nem táncol vissza a súlyos vádaktól, a csütörtökön megjelent Vreme című hetilapnak adott interjúban leszögezi, hogy a hadsereg, az akadémia és az egyház "politikailag és erkölcsileg" igenis felelős Djindjic haláláért. Popovicot Bécsben érte a hír, hogy őt is beidézték. A volt kormányhivatalnok azonnal jelentkezett Szerbia-Montenegró ottani konzulátusán. Közölte, hogy áll elébe a kihallgatásnak a bécsi külképviseleten, de - mondta - ha a hatóságoknak nem sürgős, várják meg, míg hazaér.

Az ügyészség időközben bekérte a B92-től az interjú teljes, vágatlan változatát. A hatóságok nemcsak a Djindjic-gyilkossággal kapcsolatos vádakra kíváncsiak. Popovic például olyat is állított, hogy Milorad Vucelic, a Szerbiai Szocialista Párt alelnöke kereken negyvenmillió német márkát tulajdonított el a titkosszolgálattól, s hogy a szakszolgálat jelenlegi vezetője, Rade Bulatovic - akinek a neve egy ideig rajta volt a merénylettel gyanúsított személyek listáján - tavaly a titkosszolgálat teljes archívumát átadta CD-n az Egyesült Államoknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!