Moktada asz-Szadr radikális síita hitszónok hívei azon a téren gyülekeztek, ahol két évvel ezelőtt irakiak és amerikai katonák ledöntötték Szaddám Huszein szobrát. A Firdausz tér és a környező utcák zsúfolásig megteltek a több tízezer emberrel, de a szervezők elismerték, hogy nem gyűlt össze egymillió ember, amennyire számítottak. A tömegben amerikai zászlókat égettek, a megszállók távozását követelő feliratokat hordoztak, és - a két évvel ezelőtti emlékezetes eseményre visszautalva - "ledöntötték" George Bush amerikai elnök, Tony Blair brit kormányfő és Szaddám Huszein volt iraki elnök rabruhába öltöztetett bábjait. A vörös színű öltözék célzás arra, hogy halálra vannak ítélve.
Erőszakos cselekményekről nem érkezett hír, leszámítva, hogy asz-Szadr egyik munkatársát, aki Kerbelából érkezett a tüntetésre, agyonlőtték péntek éjszaka Bagdad utcáin. Maga a hitszónok biztonsági okokból nem vett részt a gyűlésen. Emberei a rendőrséggel együttműködve már az éjszaka biztosították a teret és a környező utcákat, és szombaton - merénylettől tartva - motozásnak vetették alá a gyülekezőket.
Szadr üzenetét az egyik munkatársa olvasta föl a tömegnek. "Azzal, hogy összegyűltetek, megmutatjátok a világnak, hogy a megszállás és mindenféle diktatúra ellen vagytok. Irakban nem lesz sem béke, sem biztonság, amíg a megszállók el nem hagyják az országot" - mondta. A tüntetést a hatóságok engedélyével szervezték. A belügyminisztérium egyik szóvivője kijelentette, hogy nem nyugtalanítja őket a megmozdulás, hiszen "a tüntetők azt támogatják, amit az iraki nép és a kormányzat is akar", azaz Szaddám gyors perét, és az amerikai erők távozását.
Az iraki belbiztonsági erők és az amerikai katonák távolról figyelték az eseményeket, az utóbbiak szöges drót mögül, fedezékbe húzódva. Bagdad belvárosát biztonsági okból elzárták a gépkocsiforgalom elől a tüntetés idejére. Szombaton, a délutáni órákig harminc irakit öltek meg különféle támadásokban a felkelők, köztük tizenhat katonát, akivel egy pokolgép végzett. A fővárostól 40 kilométerre fekvő Latífíjában az út szélén elhelyezett robbanószerkezet akkor lépett működésbe, amikor a hadsereg egyik járműoszlopa elhaladt mellette.