Ezrek menekülnek Üzbegisztánból

Vágólapra másolva!
A kormánypárti erők vasárnapra átvették az ellenőrzést az üzbegisztáni Andizsánban, ahol csütörtök éjjel törtek ki zavargások. Helyi beszámolók szerint az áldozatok száma elérheti az ötszázat. Az összecsapások hatására több ezren próbálnak a szomszédos Kirgizisztánba menekülni.
Vágólapra másolva!

Katonai járművek cirkáltak, és felfegyverzett katonák őrizték vasárnap a fontosabb útkereszteződéseket a kelet-üzbegisztáni Andizsánban, ahol két nappal ezelőtt fegyveres felkelés zajlott le. Továbbra sem lehet tudni, hogy hányan haltak meg, amikor a katonák tűzet nyitottak pénteken a tüntetőkre. Becslések szerint az áldozatok száma elérheti a több százat. Egy orvos szerint közel 500 holttest vár azonosításra. Az emberek a hozzátartozóik után kutatva sorra járják végig a kórházakat, a hullaházakat és az utcákat - írja a BBC.

A helyi beszámolók szerint Andizsánban folyamatosan takarítják az utcákról a vért, a kormányzati épületből pedig füst száll fel. Közben több ezer ember, köztük és nők és gyerekek indultak meg a szomszédos Kirgizisztánban felállított menekülttáborok felé. A kirgiz hatóságok vasárnap jelentették be, hogy az üzbég menekülők számára fogadótábort nyitottak meg az ország délnyugati részén. Szombaton közel háromezer menekülő érkezett a két ország határára, vasárnapra hogy a kirgiz területre átjutott üzbég menekültek száma elérte a kilencszázat.

Iszlám Karimov üzbég elnök viszont azt állítja, hogy normalizálódott a helyzet Andizsánban, az államfő közleménye szerint nincs megerősített járőrözés a város utcáin, nincsenek ellenőrzőpontok, úttorlaszok. A kormány teljeséggel ellenőrzése alatt tartja a helyzetet, megszokott rendben dolgoznak a hivatalok, folyamatos az áramellátás, a telefonösszeköttetés. Nem igaz, hogy ég a helyi adminisztráció épülete - közölte az államfő hivatalának sajtószolgálata. Karimov szerint a zavargásokért bűnözők és iszlám szélsőségesek a felelősek, akik a betiltott Hizb ut-Tahrir párttal együttműködve a kormány megdöntésre törekedtek. Karimov elnök 1991 óta tartja kezében a hatalmat, diktatúráját a nemzetközi jogvédő szervezetek rendre bírálják.

Az erő alkalmazásának mellőzésére és az emberi jogok tiszteletben tartására kérte a kelet-üzbegisztáni véres konfliktusban érintett feleket Miroslav Jenea, az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBESZ) taskenti képviselője. Állást foglalt az ügyben az orosz és a brit külügyminiszter is. A Bécsben tartózkodó Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy vélekedett, hogy "tálib csoportok képviselőinek" is szerepük volt az andizsáni fegyveres lázadásban, hozzátette: "ha hagyjuk tevékenykedni a terroristákat, az egész térséget válságba sodorjuk". Jack Straw brit külügyminiszter elítélte az üzbég hatóságokat a tüntetők ellen végrehajtott véres katonai akcióért. "Az üzbég hatóságok súlyosan vétettek az emberi jogok ellen" - mondta a BBC-nek. Straw demokratikus reformokat sürgetett a tekintélyelvű kormányzás alatt álló közép-ázsiai országban.

Az üzbég eseményeket csütörtökön egy helyi konfliktus váltotta ki, Andizsánban huszonhárom köztiszteletben álló vállalkozót tartóztatták le iszlámista összeesküvés és bűnszövetkezet szervezése vádjával. A letartóztatottak családjai, és volt alkalmazottaik négy hónapja rendszeresen tüntettek a helyi bíróság előtt. A békés tüntetés csütörtök éjjel torkollott fegyveres felkelésbe, amikor is fegyveresek elfoglalták a város börtönét, és szabadon engedtek több ezer foglyot is. A városba péntek reggel érkeztek meg a kormányerők fegyveres egységei, akik összecsaptak a lázadókkal.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!