Merényletet készített elő Nyikita Hruscsov szovjet kommunista vezető, kormányfő ellen egy grúz csoport 1961-ben. A merényletkísérlet tervei pénteken váltak ismertté, amikor a grúziai Rusztavi-2 televízió erről szóló dokumentumfilmet mutatott be. A film a szerzők szerint a grúziai titkosszolgálat archívumaiban lévő okmányok és személyes visszaemlékezések alapján készült.
A dokumentumfilm szerint négy grúz férfi nem tudta megbocsátani Hruscsovnak, hogy leszámolt Sztálin személyi kultuszával, és hogy 1956-ban elfojtották a grúz fővárosban Sztálin védelmében szervezet diáktüntetést. Azzal is vádolták, állítólag grúzok százezreit akarta áttelepíteni Közép-Ázsiába. Ezért úgy döntöttek, hogy megölik a szovjet pártvezetőt, amikor az 1961 májusában Tbiliszibe látogat.
A merénylők több tervet dolgoztak ki, egy katonai raktárból kézigránátokat és időzítő szerkezeteket is szereztek. A négy grúzt - Otari Mikvabisvilit, Aleko Meladzét, Abrek Batosvilit és Akakij Mdinaradzét - azonban egy hónappal Hruscsov látogatása előtt lebuktatták, letartóztatták, majd Mikvabisvillit halálra, társait 2-től 15 évig terjedő börtönre ítélték.
Hruscsov 1961 május 12-én érkezett Tbiliszibe és a látogatás minden jelentősebb incidens nélkül lezajlott. Egyedül a halálra ítélt merénylő anyja állta el saját testével a város külterületén a szovjet vezetőt szállító autóoszlop útját. Még egy levelet is sikerült átadnia Hruscsovnak, amelyben azt kérte, hogy fia halálos ítéletét változtassák 15 évi szabadságvesztésre. A kérést teljesítették.
1968-ban, négy évvel azután, hogy Hruscsovot megfosztották minden tisztségétől, három merénylőnek megkegyelmeztek - Mdinaradze már korábban kiszabadult. Két összeesküvő - Mikvabisvili és Batosvili - a kilencvenes években elhunyt. Meladzét 1990-ben a grúz parlament képviselőjévé választották, rá egy évre törvényhozó társaival együtt aláírta az országa függetlenségét deklaráló törvényt.