Huszonegyre nőtt a múlt heti romániai árvizek áldozatainak száma - jelentették be a román országos katasztrófaelhárítási bizottság hétfői ülése után, külön kiemelve, hogy a magyar orvosi-egészségügyi mentőcsapat megkezdte munkáját a legtöbb áldozatot adó dél-moldvai településeken.
A Traian Basescu államfő és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök vezette ülésen a bizottság fő feladatként jelölte ki az elöntött dél-moldvai települések egészségügyi fertőtlenítését, az árvíz sújtotta lakosság orvosi ellátását, segélyezését, az infrastruktúra helyreállítását, a természeti csapás okozta károk felmérését, és a nemzetközi segítség fogadásának megszervezését.
Vasile Blaga belügyminiszter a nemzetközi segítségről és a segélyekről szólva első helyen említette, hogy a magyar egészségügyi-műszaki mentőcsapat orvosai és más tagjai hétfőn megkezdték munkájukat a legsúlyosabban érintett Vrancea megyei Vadul Roscában. Ezt a falut egy közeli vízgyűjtő gátjának átszakadása után olyan gyorsasággal öntötte el az árhullám, hogy 14 idős ember életét vesztette. A településre vasárnap a román államelnök is ellátogatott, aki a kétségbeesett lakosokkal folytatott beszélgetés során nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy új helyre telepítik át az amúgy is csaknem teljes újjáépítésre szoruló falut.
A térségben a rengeteg vízbe fulladt háziállat oszló teteme miatt jelentős a fertőzésveszély. A tetemek összegyűjtése, semlegesítése, a víz alól kiszabaduló házak és terület fertőtlenítése, a lakosság járványok elleni beoltása és orvosi ellátása, a kutak fertőtlenítése a legsürgősebb feladat. A magyar mentőcsapat hétfőn reggel ebbe a munkába kapcsolódott be. Mivel Vadul Roscával még nem állt helyre a telefonkapcsolat és térerő sincs a térségben, az MTI csak közvetett forrásból értesülhetett a magyar mentőcsapat tevékenységéről.
Az is csak a román belügyminiszter hétfői bejelentéséből derült ki, hogy a magyar mentőcsapat víztisztító berendezését mégsem Bákó városába, hanem a Bákó megyéhez tartozó Targu Ocna nevű kisvárosba szállítják a Temes megyei Ótelekről, ahol eddig üzemelt. A közlés szerint a magyar mentőcsapatnak a víztisztító-fertőtlenítő berendezést kísérő és szállító, illetőleg kezelő tagjai hétfőn este érkeznek a célállomásra, és várhatóan keddre virradóra már üzembe is helyezik a tíztonnás kamionnal utazó műszaki berendezést.
A Magyar Vöröskereszt hétfőn ötfős segélycsapatot indított útnak, akik a hétfőn Bákóba érkezett 15 millió forint értékű segélyszállítmány szétosztásában segítik a helyi önkormányzat és a Román Vöröskereszt munkatársait. A csapattal egészségügyi személyzet is utazik, akik szükség esetén segítik az egészségügyi, sürgősségi ellátást.
MTI/[origo]