A szárazföldi, a légi és a haditengerészeti erőket egyaránt megmozgató gyakorlatozás augusztus 18-án kezdődik Vlagyivosztok közelében, majd a Sárga-tengeren és a kínai Santung (Shandong) tartományban folytatódik. A forgatókönyv szerint egy elképzelt harmadik országban etnikai alapú zavargások törnek ki, és két másik feltételezett szomszédos ország csapatai ENSZ-mandátum alapján bevonulnak a válságövezetbe, ahol részt vesznek a szemben álló felek szétválasztásában és a rend helyreállításában.
A hadgyakorlat koordinálásával megbízott Moltyenszkoj altábornagy elmondta, hogy a cél Oroszország és Kína együttműködésének javítása védelmi és biztonsági téren, valamint a nemzetközi terrorizmus és a szélsőségességek elleni küzdelmet szolgáló rendszerük tökéletesítése. Kiemelte, hogy a hadgyakorlatra a Sanghaji Együttműködés Szervezetének keretében kerül sor, s arra meghívást kapott a másik négy tagállam, Kazahsztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Kirgizisztán védelmi minisztere is.
Hangsúlyozta, hogy a hadgyakorlat nem irányul harmadik ország ellen, az elképzelt ország egyáltalán nem azonos Tajvannal vagy Észak-Koreával. "Lépéseink nem demonstratív jellegűek. Az a fontos, hogy közösen megoldjuk a hadgyakorlat taktikai feladatait" - mondta az altábornagy.
Elismerve, hogy több külföldi ország, szomszédos államok és nagyhatalmak, egyaránt fokozott érdeklődést tanúsítanak az orosz-kínai hadgyakorlat iránt, rámutatott: Oroszország geopolitikai fekvése előfeltételezi a barátságot szomszédjaival úgy nyugaton, mint keleten. Úgy vélte, az ilyen hadgyakorlatok éppen a stabilitás garanciáját jelentik.
Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter korábban ugyancsak azt mondta, hogy a hadgyakorlatnak nem kell nyugtalanítania más országokat. Emlékeztetett arra, hogy Oroszország közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, a NATO más vezető országaival, Indiával és Japánnal, nincs tehát semmi ok a Kínával való közös manőverezés elutasítására.