Bush elnök a sajtónak nyilatkozva leszögezte: az Egyesült Államoknak az az álláspontja, hogy az ápolónőket szabadon kell bocsátani. "Ne legyen félreértés a líbiai kormány fejében, az ápolónőknek nemcsak az életét kell megkímélni, de szabadon is kell bocsátani őket a börtönből. Világosan kifejtettük álláspontunkat a líbiai kormánynak, és továbbra is ezt üzenjük neki" - jelentette ki az amerikai elnök.
A hat és fél éve letartóztatott öt bolgár ápolónőt, valamint egy palesztin orvost azzal a váddal ítélték tavaly első fokon halálra, hogy az AIDS elleni gyógyszerrel kísérletezve a betegség vírusát tartalmazó vér átömlesztésével 380 gyereket megfertőztek Bengázi város kórházában. A fertőzés nyomán 47 gyerek halt meg. Megfigyelők szerint a vádak mondvacsináltak, a vallomásokat kínzással csikarták ki.
Az Egyesült Államokon kívül az Európa Tanács is sürgeti az elítéltek szabadon bocsátását. Az ET parlamenti közgyűlése idén október 6-án a velük való "barbár bánásmódot" elmarasztalva leszögezve, hogy az elítéltek bűnbakok csupán a líbiai egészségügyi rendszer hiányosságaiért. A líbiai fellebbviteli bíróság november 15-én dönt az ügyben.
Bush elnök hétfői fehér házi sajtónyilatkozatában "értékes NATO-partnernek" nevezte Bulgáriát, s dicsérte a legutóbbi bulgáriai parlamenti választásokat, mint amelyek példaként szolgálhatnak sok ország számára.
Bulgária támaszpontokat ajánlott fel a külföldi katonai erőit átrendező Egyesült Államoknak. A szófiai kormány 400 katonát állomásoztat Irakban, és Afganisztánba is küldött egy katonai egységet, amely jövőre átveszi a kabuli repülőtér biztonsági feladatainak ellátását.
Parvanov a sajtóértekezleten kiemelte, hogy Bulgária elkötelezett szövetséges marad a terrorizmus elleni koalícióban.