Pénteken lehet majd 100 százalékos biztonsággal kijelenteni, hogy védettséget nyújt-e a magyar vakcina a H5N1-típusú madárinfluenza ellen - közölte csütörtökön Batiz András kormányszóvivő. Az oltóanyag emberi tesztelésének eredményei már most is arra utalnak, hogy a vakcinagyártó magyar technológia bevált.
Maga az oltóanyag nem lesz hatásos egy esetleges világjárvány idején, mivel még ki sem fejlődött az emberről emberre is terjedni képes képes mutáns vírus, amely ellen védekezni kellene. A kormányszóvivő elmondta: Magyarország annyival jár előrébb a többi országnál, hogy hónapokról hetekre csökkent a vakcina előállításhoz szükséges idő, csupán be kell helyettesíteni a sikeresnek bizonyult technológiába a mutánst.
Magyarország hetente félmillió vakcinát tud majd előállítani, így Batiz szerint néhány hét alatt ki lehet elégíteni a magyar szükségletet, és elkezdődhet az oltóanyag exportálása. "Egyedülálló siker kapujában áll Magyarország. Komoly nemzetközi érdeklődést tapasztaltunk a vakcina iránt Indonézia, Ukrajna, a Fülöp-szigetek, Oroszország, Mongólia, Nagy-Britannia, Németország és az Egyesült Államok is jelentkezett" - mondta a kormányszóvivő. Az érdemi tárgyalásokkal ugyanakkor meg kell várni, amíg 100 százalékig biztos lesz az eredmény, és törzskönyvezik a vakcinát.
Mivel az oltóanyag az államhoz tartozó Országos Epidemológiai Központ és egy cég, az Omnivest Kft. közös szellemi terméke, a haszonból az állam is bevételhez jut majd, bár az osztozás mikéntjéről még nem készült el a szerződés.
Batiz a várható bevételt nem becsülte meg, de kijelentette, hogy többmillió adagra van kereslet. Az oltóanyag körülbelül ugyanannyiba - 1000-1200 forintba - fog kerülni, mint a hagyományos influenza elleni oltás, a magyar állampolgárok pedig ingyen juthatnak majd hozzá.
Hétórás várakozás az ukrán határonA Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága hivatalos honlapján közölt információk szerint az ukrán-magyar határon mindenütt hosszú várakozásra kell felkészülni, mert a madárinfluenza miatt szogorított ellenőrzések vannak. Tiszabecsnél hét órát, Beregsuránynál és Barabásnál három órát kell várni. A román határon három órás várakozásra kell felkészülni.
Az ukrán határon azért alakult ki hosszabb kocsisor, mert a benzinturizmus miatt többen mennek Ukrajnába, mint Romániába, ezért ott máskor is nagyobb a határon a forgalom. A vámosok ráadásul a madárinfluenza miatti szigorítás és a benzincsempészek kiszűrése mellett a cigaretta, alkohol és kábítószercsempészeket is megpróbálják elkapni.