Kihagyták a Haríri-jelentésből a szíriai elnök rokonainak a nevét

Vágólapra másolva!
A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz közel álló személyek, akiket a Rafík Haríri meggyilkolásának körülményeit vizsgáló ENSZ-jelentés egy korábbi változatában meggyanúsítottak, az elnök családtagjai.
Vágólapra másolva!

Egy tanú szerint - akit a jelentés bizalmas változatában idéztek és amelyet a brit delegáció terjesztett az ENSZ-ben - a volt libanoni kormányfő meggyilkolásáról "a Bassár el-Aszadhoz közel álló személyek tanácskozásán döntöttek magas rangú szíriai és libanoni vezetőkkel együtt tavaly szeptemberben".

A nem azonosított tanú Maher el-Aszadot, az elnök fivérét és Aszef Saukatot, az államfő sógorát nevezte meg. E két személyt jelenleg a rendszer erős embereinek és védelmezőinek tekintik, akik egyfajta triumvirátust alkotnak magával az elnökkel, miközben többféle biztonsági szolgálat is létezik. A jelentés hivatalos, csütörtökön közzétett változatából a két férfi nevét már kihagyták.

A 37 éves Maher el-Aszad, az elnök öccse alezredesi rangot visel, és ő a parancsnoka a 10 ezer fős elnöki gárdának. Ez a testület, a Damaszkusz körül állomásozó különleges erőkkel együtt alkotja a rezsim pretoriánus gárdáját.

Az elnöki gárdát még 1976-ban hozta létre Háfez el-Aszad egykori elnök, annak első parancsnoka Adnan Mahluf, az államfő feleségének unokatestvére volt. A Mahluf családnak, és azon belül Raminak, Bassár unokatestvérének, monopóliuma van a szíriai gazdaság több területén - ezért is mondják a rendszer ellenzői, hogy Szíriát a titkosszolgálati és a pénzügyi oligarchia irányítja.

Az 55 éves Aszef Saukat tábornokot 2005 februárjában nevezték ki a katonai hírszerzés élére. Ő Busra, Bassár nővérének, Háfez el-Aszad egyetlen lányának a férje.

Gázi Kenaan tábornok, aki 2004-től volt belügyminiszter és egykor Szíria libanoni erős embere volt - a hatóságok szerint október 12-én öngyilkosságot követett el - ugyancsak a hatalom egyik pillére volt. A szíriai biztonsági szolgálatok egyik leghatalmasabb és legtapasztaltabb vezetőjének tekintették. Az Egyesült Államokhoz közel állónak tartották, egyik fia Aszad egyik unokatestvérét vette feleségül. Hirtelen halála sokként érte Szíriát és Libanont egyaránt.

A 40 éves Bassár el-Aszad 2000 júliusában került hatalomra, egy hónappal apja halála után. Szemészorvosi végzettsége van, Londonban élt, azután hívták haza Damaszkuszba, miután 1994-ben egy balesetben meghalt bátyja, Baszal, akit eredetileg a hatalom örökösének tartottak. Bassár, aki magát modernnek és reformernek állítja be, az elemzők szerint nem olyan keménykezű, mint apja volt, aki 30 éven át gyakorlatilag egyeduralkodó volt Szíriában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!