Az irodalmi Nobel-díjat elnyert Harold Pinter angol drámaíró kórházi kezelése miatt nem tudott részt venni a stockholmi ünnepségen, kiadója vette át az aranyérmet, az oklevelet és a díjjal járó 10 millió svéd koronás (1,25 millió eurós) csekket.
Az angol kortárs drámairodalom legnagyobb alakja, aki betegsége miatt a svéd akadémia szerdára tervezett hagyományos előadássorozatán sem tudott megjelenni, előre felvett beszédében élesen kikelt az amerikai elnök és a brit kormányfő ellen, akiknek véleménye szerint törvény előtt kell felelnie azért "a mérhetetlen hazugságtömegért", amellyel az iraki háborút indokolták. A 75 éves - egyes életrajzi adatok szerint magyar felmenőktől származó - Pinter szerint nem felelt meg a valóságnak a háború azon amerikai indoka, hogy Iraknak tömegpusztító fegyverei voltak, ezért az iraki beavatkozást "banditaakciónak", "nyílt állami terrorizmusnak" nevezte.
Beszédének nyilvánosságra hozása után Pinter állapota romlott, az intenzív osztályra került, de azóta ismét erőre kapott és már jobban érzi magát - mondta Per Wastberg, a Nobel-bizottság elnöke az SVT svéd közszolgálati adónak.
Thomas Schelling amerikai és Robert Aumann izraeli tudós nyerte el a 2005. évi közgazdasági Nobel-díjat a kereskedelmi és üzleti konfliktusok elkerülését segítő játékelméleti kutatásaikban elért eredményeikért. Elméletükkel leírható, hogyan hozzák meg döntéseiket az egyes szereplők - országok, vállalkozások, emberek - felmérve az ellenfelet és elébe vágva döntéseinek, miközben előrevetítik a saját erejükről kialakult képet, ahogyan az amerikaiak és a szovjetek tették a nukleáris fegyverkezési versenyben a hidegháború idején.
Az idei kémiai Nobel-díjat két amerikai Robert H.Grubbs és Richard R. Schrock, valamint a francia Yves Chauvin kapta a szerves szintézisen belüli metatézis-módszer kifejlesztéséért. Felfedezésük "fantasztikus lehetőséget teremt új szerves molekulák építéséhez", amelyek segítségével új alapanyagokra és gyógyszerekre akadhatunk - mondta Per Ahlberg, a svéd tudományos akadémia tagja a díj átnyújtásakor.
A fizikai Nobel-díjakat is megosztva ítélték oda ki két amerikai és egy német tudósnak. Roy J. Glaubert az optikai koherenciával kapcsolatos kvantumelmélet tovább fejlesztéséért, a fényrészecskék viselkedésének elméleti leírásáért, az amerikai John L. Hallt és a német Theodor W. Ha:nscht pedig a lézeralapú precíziós színképelemzés, vagyis az atomok és a molekulák fényének nagy pontosságú színmeghatározása terén elért eredményeiért tüntették ki.
Az orvosi Nobel-díjakat Barry J. Marshall és J.Robin Warren ausztrál tudósok kapták a Helicobacter pylori nevű, a gyomorhurutot és -fekélyt okozó baktérium felfedezéséért - ez a kór okozta Napóleon Bonaparte és James Joyce író halálát - emlékeztetett Staffan Normark, a díjat odaítélő testület tagja, miközben a kitüntetettek meghajoltak a hangversenyteremben összegyűlt királyi méltóságok és más előkelőségek előtt.
A Nobel-békedíjat a tudományos és irodalmi Nobel-díjak előtt néhány órával Oslóban adták át az idei kitüntetetteknek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és főigazgatójának, Mohammed el-Baradeinek.