Még mindig lángol az angliai benzinraktár

Vágólapra másolva!
Hétfő délelőtt is égett a vasárnap reggel kigyulladt benzinraktár Délkelet-Angliában. A 150 tűzoltó 30-40 méteres lángokkal kűzd, miközben a térséget sűrű olajfüst borítja be. A szerencsétlenségnek 43 sérültje van és 2000 embert kellett kitelepíteni. A füst miatt 70 iskolát zártak be a környéken. A tűzvész nyomán, Anglia-szerte pánikszerű benzinfelvásárlás kezdődött.
Vágólapra másolva!

Hétfő délelőtt is égett a dél-angliai Hertfordshire grófságban előző reggel felrobbant olajtároló telep. Szakértők szerint a katasztrófa az európai ipar eddigi történetének egyik legsúlyosabb szerencsétlensége. Angliában több helyen pánikszerű üzemanyag-felvásárlás kezdődött, jóllehet a hatóságok közölték, hogy a tűzvész nem okoz jelentősebb ellátási kiesést. A károk a nem hivatalos becslések szerint elérik a 200 millió fontot, vagyis a 75 milliárd forintot.

Hétfő hajnalban 150 tűzoltó küzdött a 30-40 méter magasra felcsapó lángokkal, amelyek sűrű olajfüsttel borították be Délkelet-Anglia jelentős részét. A füstöt a szél London és a környező délkeleti térségek felé sodorta.

A tűzoltók a lángokat oltóhabbal próbálják eloltani, a tervek szerint percenként 250 ezer liter habot öntenek majd a tűzre - írja a BBC. Az oltást az késleltette, hogy szakértői vélemények szerint ekkora mennyiségű oltóhab esetleg károsíthatja a környék ivóvíz-készletét, de a szakértők végül arra a következtetésre jutottak, hogy a tűzvész sűrű, savas olajfüstje még nagyobb környezeti károkat okozhat.

280 millió liter benzin

A robbanássorozat Londontól 50 kilométerre északra, Hemel Hempstead mellett működő, Buncefield olajtároló telepen történt, vasárnap reggel. A tűzoltóság szerint összesen 20, egyenként 14 millió literes tartály égett. Hétfő délutánra a tűzoltóknak tíz tartályt sikerült eloltani. A balesetben 42-en sérültek meg, közülük ketten súlyosan, halálos áldozatok azonban nincsenek. A tűz miatt kétezer embert kellett kitelepíteni a környező településkeről, 70 iskolát pedig bezártak a környéken. A BBC szerint a robbanásokat még Hollandiában is hallani lehetett. A detonáció megrongált épületeket, sok lakóház teteje lerepült, az abalakok betörtek.

A katasztrófa miatt, az emberek Anglia-szerte pánikszerű benzinfelvásárlásba kezdtek, a benzinkutaknál, hosszú sorok alakultak ki. Sokan ugyanis üzemanyaghiánytól tartanak. A Buncefield tárolót használó nagy olajtársaságok - a Total, a BP, a Texaco és a Shell - vezetői vasárnap éjjel dolgozták ki az ellátási lánc átszervezését és közölték, hogy 24 órán belül helyreáll, a tároló által kiszolgált térség üzemanyag-ellátása. A brit olajipar vezetői szerint nem kell üzemanyaghiánytól tartani, mert Buncefield nem elsősorban finomító, hanem tároló telep volt. Az ágazat finomítói kapacitásaiban a szerencsétlenség nem tett kárt.

A most elpusztult üzem az ötödik legnagyobb angliai olaj- és olajtermék-tároló telep volt: összesen négyszáz tartályautó szállította innen folyamatosan az üzemanyagot a délkelet-angliai benzinkutakhoz.

Üzemanyaghiány fenyegeti a Heathrow-t

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A világ legnagyobb nemzetközi forgalmú repülőtere, a London nyugati határában fekvő Heathrow is innen kapta, közvetlen vezetéken a repülőgépek tankolásához szükséges kerozin harmadát. A repülőtér közölte, hogy kétnapi készlete van, addig pedig megszervezi a kiesett mennyiség pótlását. A Heathrow leszálló forgalmában az olajfüst kisebb késéseket okozott, de a telephez közeli, másik két légikikötőből, Lutonról és Stanstedről nem jelentettek fennakadást. Mindhárom repülőtérre érkeznek járatok Budapestről.

A robbanás körzetében - a 16 kilométerre lévő Luton repülőtér közelsége miatt - elterjedt, hogy repülőgép csapódott a tartályokba. A rendőrség ezt már vasárnap alaptalannak minősítette, és közölte: "nincs ok" azt feltételezni, hogy terrorakció és nem baleset történt. A BBC vasárnap esti híre szerint azonban, a vizsgálatba bekapcsolódtak a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának szakértői is.

A hatóságok a robbanás helyszínéhez közeli M1-es autópályát - a Londont Észak-Angliával összekötő, Lutont is kiszolgáló, legfőbb közúti kapcsolatot - 12 órás zárlat után, hétfő hajnalban nyitották meg, így a fővárostól 35 kilométerre, északra fekvő repülőteret ismét meg lehet közelíteni közúton Londonból.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!