Az eredetileg tervezett 17 óra (közép-európai idő szerint 15 óra) helyett helyi idő szerint 18 órakor zárták a szavazófülkéket Irakban, mivel a a januári alkotmányozó gyűlési választásoktól eltérően a szunnita arab körzetek lakossága is nagy számban jelent meg a szavazóhelyiségekben - közölte a központi választási bizottság egy illetékese.
Pontos összesítések híján egyelőre főleg abból következtetnek a szunniták jelentős választási részvételére, hogy a helyi választási bizottságok utánpótlást kértek a nap folyamán szavazócédulákból és más választási anyagokból olyan túlnyomórészt szunniták lakta városokból, mint Fallúdzsa vagy Ramádi.
Azt egyelőre nem tudni pontosan, hogy mikor közölnek először eredményeket a csütörtökön lezajlott szavazásról. A januári alkotmányozó gyűlési választások eredményeinek összesítéséhez két hét kellett az arab országban.
"Roppant magas a részvételi arány, és nagyon kevés a szabálytalanság" - mondta első értékelést adó sajtónyilatkozatában Zalmay Khalilzad amerikai nagykövet. Szavai szerint a nagyarányú szunnita részvétellel megtörtént az első lépés a szunnita araboknak a politikai rendezésbe való bevonása felé. "Ez jó nekünk amerikaiaknak, és jó az irakiaknak" - mondta amerikai újságírók előtt.
Robbantások kísérték a szavazást
Több robbanás rázta meg Bagdadot a választás reggelén, abban az időszakban, amikor megnyíltak a szavazóhelyiségek. Egy nagy detonáció a kormányzati negyedet, az amerikai nagykövetséget és az amerikai katonai parancsnokságot is magába foglaló, nagy erőkkel védett "Zöld zóna" közelében könnyebb sérüléseket okozott egy amerikai tengerészgyalogosnak és két iraki civilnek. Emellett országszerte volt néhány robbantás.
A helyszínről tudósító újságírók benyomása szerint a szórványos erőszakcselekmények nem ijesztették meg a szavazókat, akik közül sokan nemzeti lobogóba burkolózva jelentek meg a szavazóhelyiségekben. Mivel a hatóságok biztonsági megfontolásból teljes tilalmat rendeltek el a magángépjárművek forgalmára, a szavazók túlnyomó része gyalog ment voksolni. A máskor nyüzsgő forgalmú utcákon most csak rendőrautók, menőautók és más, különleges engedéllyelbíró gépkocsik közlekedtek.
A voksolók mutatóujját egy ideig lemoshatatlan piros vegytintával jelölték meg, nehogy egyesek kétszer vagy többször járulhassanak az urnákhoz.