A 25 Peaces című kulturális sorozat része annak a megemlékezésnek, melyet az EU-tag Ausztria Bécs bombázása és a világháború befejezésének hatvanadik, valamint az uniós tagság tizedik évfordulójára rendez. Ennek keretében keddtől január végéig 75 kortárs európai képzőművész 150 alkotása is látható Bécs utcáin: az óriásplakátokat a változó Európa ihlette - a művészek pedig meglehetősen kritikusan és innovatívan nyúltak a témához.
Három ábrázolás különösen nagy nemzetközi visszhangot váltott ki. A Berlinben élő Tanja Ostojic - Gustav Courbet képére támaszkodva - megmutatja a "világ eredetét": a női altestet. A fő különbség az eredeti beállításhoz képest, hogy nem puszta meztelenségében ábrázolja "az ősanyát", hanem EU-csillagokkal diszített kék bugyiban. Sokkal durvább a madridi Carlos Aires két installációja, melyeken három meztelen ember szexuális aktusa látható - arcukat II. Erzsébet angol királynőt, Jacques Chirac francia és George Bush amerikai elnököt ábrázoló maszkok fedik.
Az alkotásokat Bécs mellett Salzburgban is bemutatják - az Európa hangja című uniós konferencia alkalmából. Néhány nap múlva Auszria átveszi az Európai Tanács elnöki posztját. A kulturális attrakciót is ennek megfelelően időzítették. A kancelláriahivatal egymillió euróval támogatta a 25 Peaces éves rendezvényeit, de a pénz nagyobb részét szponzorok teremtették elő.
Lakossági tiltakozások, valamint az osztrák szociáldemokraták (SPÖ) és a jobboldali Szabadságpárt soraiból érkezett felzúdulás nyomán Wolfgang Schüssel kancellár is kifejtette, hogy az ábrázolásokat ízléstelennek tartja. Mivel azonban független projektről van szó, és a művészet szabad, a kiállítás kuratoraira bízta, hogy a vitatott képeket kiveszik-e az anyagból.
A felháborodás nyomán a bírált művek alkotói végül bejelentették: visszavonják vitatott műveiket az unióval kapcsolatos plakátakcióból. A döntést arra hivatkozva jelentették be az érintettek, hogy nem akarják veszélyeztetni az akció egészének és alkotótársaiknak a sikerét.