Csütörtökön szavazott az Európai Parlament annak az ideiglenes bizottságnak az összetételéről, amely a CIA-nek, az Amerikai Egyesült Államok szövetségi hírszerzési ügynökségének európai tevékenységét fogja vizsgálni. A testület állandó tagja lesz a néppárti Schöpflin György és a szocialista Kósáné Kovács Magda. Póttagként vehet részt a munkában a szintén szocialista Lévai Katalin és a liberális Szent-Iványi István.
A 46 állandó taggal és 46 póttaggal működő bizottság a CIA állítólagos európai börtöneivel, illetve fogolyszállításaival foglalkozik majd. A testületnek arra kell választ találnia, hogy vajon a CIA-hoz vagy más ország titkosszolgálatához tartozó ügynökök elkövettek-e emberrablást, jogtalan fogva tartást, fogolykínzást vagy más hasonló bűncselekményt az EU vagy a csatlakozásra váró államok területén. Vizsgálják azt is, történt-e ilyen cselekmény uniós polgároknak vagy a csatlakozó államok polgárainak sérelmére.
A testület hivatalos neve "az európai országoknak a CIA által foglyok szállítására és illegális fogva tartására való feltételezett használatával foglalkozó ideiglenes bizottság".
A testület a munkája megkezdését követő négy hónapon belül időközi jelentést fog készíteni a vizsgálódásainak eredményéről. Tevékenysége során pedig együttműködik az Európa Tanáccsal, az emberi jogokért felelős európai biztossal, az ENSZ emberi jogi biztosával, valamint a nemzeti parlamentekkel is.
Tavaly láttak napvilágot olyan hírek, melyek szerint a CIA európai országokban működő titkos börtönökbe szállított terrorista tevékenység miatt elfogott embereket. A titkos börtönök lehetséges helyszíneként felmerült Románia, Lengyelország és Magyarország is. A feltételezések szerint a külföldi börtönökre azért volna szüksége az USA-nak, mert az amerikai törvények tiltják a kínvallatást az Egyesült Államok területén, a foglyoktól viszont minden információt szeretnének megtudni.