Az EU valamennyi állampolgárának ugyanolyan jogokat kell biztosítani az Egyesült Államokba való beutazásra - hangoztatta José Manuel Durao Barroso az egyesült államokbeli Pittsburgh városának az egyetemén mondott beszédében.
A bizottság elnöke üdvözölte az eddigi amerikai enyhítéseket, egyúttal azonban a folyamat felgyorsítását sürgette a jelenlegi diszkriminatív gyakorlat megszüntetése érdekében. Rámutatott, hogy 14 millió munkahely függ az Európai Unióban, illetve az Egyesült Államokban a transzatlanti üzleti kapcsolatoktól; így nem csak Európa, de Amerika is sokat veszíthet, ha erősödik a protekcionizmus.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak együtt kell működniük politikai céljaik megvalósításában, így az olyan közös értékek előmozdításában, mint a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok tiszteletben tartása és a törvények uralma. Össze kell fogniuk annak érdekében is, hogy erősítsék a világgazdaságot, nevezetesen a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kereteiben folytatott együttműködéssel, valamint annak érdekében is, hogy felvegyék a harcot a globális felmelegedéssel, és kezelni tudják a természeti katasztrófák következményeit.
Az Egyesült Államok tíz EU-tagországnak ír elő vízumkötelezettséget: valamennyi új EU-tagnak Szlovénia kivételével, valamint Görögországnak. A vízumvitában az EU-nak tett engedmények egyikével Washington 2006. október 26-ig meghosszabbította a biometriai adatokkal ellátott útlevelek bevezetésének határidejét. Eredetileg tavaly augusztusban járt volna le ez határidő, amelyen túl csak vízummal utazhat az Egyesült Államokba annak az egyébként vízummentességet élvező EU-tagországnak az állampolgára is, akinek az útlevelét a kitűzött határidő után állítják ki, és az nem tartalmazza az előírt biometriai adatokat.