"A nukleáris kutatás és fejlesztés Irán nemzeti érdekét és szuverenitását szolgálja, amiről nem fogunk lemondani" - jelentette ki Ali Laridzsáni sajtóértekezletén. "Ha az iráni atomdosszié az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül, beindítjuk a nagyüzemi urándúsítást. Ha (az Egyesült Államok és szövetségesei) erőt akarnak alkalmazni, akkor a magunk útját fogjuk járni" - nyilatkozta.
Laridzsáni kijelentései kapcsán megfigyelők emlékeztettek arra, hogy Iránnak egyelőre csak kísérleti nukleáris kutatóprogramja van és hónapokba telhet, amíg hozzáfoghat bármiféle ipari méretű urándúsításhoz. "A kutatás és a fejlesztés nem fog leállni, de készek vagyunk megállapodni a nagyüzemi urándúsítás menettervéről. Ez Irán utolsó javaslata a megoldásra" - hangsúlyozta Laridzsáni, aki a teheráni küldöttséget vezeti az iráni atomprogramról folytatott tárgyalásokon.
A nemzetbiztonsági tanács titkára hozzátette: az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek bizonyítaniuk kell "jóakaratukat" és el kell fogadniuk az iráni "ipari urándúsítást, nukleáris kutatást és fejlesztést. Ha ezután még bármilyen aggályuk támad, akkor rövid távon készek vagyunk rugalmasságot mutatni".
Irán - Laridzsáni szerint - kimerített minden békés lehetőséget és, ha az atomsorompó-szerződéssel ellentétes követelésekkel állnak elő Teheránnal szemben, akkor "ellen fog állni". Figyelmeztetett arra, hogy mások számára sem lesz előnyös, ha az iráni atomprogram ügyét az ENSZ BT elé utalják. Megismételte ugyanakkor, hogy Irán - a világ negyedik legnagyobb nyersolajexportőre - egyelőre nem tervezi az olajfegyver bevetését, de ez az opció is fennáll.
"Nem áll érdekünkben az olajfegyver használata..., de a körülmények változása befolyásolhatja döntésünket" - hangoztatta, részletekbe azonban nem bocsátkozott. Megismételte viszont Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök múlt hónapban elhangzott fenyegetését, hogy az iszlám köztársaság kiléphet az atomsorompó-szerződésből. "Az Iráni Iszlám Köztársaságnak nincs ilyen szándéka, hacsak nem tesznek olyat, ami miatt vészhelyzetbe kerülünk" - jelezte.
A NAÜ kormányzótanácsa hétfőn ül össze Bécsben, hogy megállapítsa, eleget tett-e Irán a NAÜ február 4-i határozatában foglalt követelésnek, hogy Teherán függessze fel minden - főként az urániumdúsítással kapcsolatos - kutatási tevékenységét. "A Nyugat ne kövesse el azt a hibát, hogy úgy gondolja, tárgyalni akarunk a kutatásról - mondta az iráni külügyi szóvivő, Reza Aszefi. "Vannak bizonyos jogaink, és a Nyugatnak el kell fogadnia azokat.
"Aszefi az Egyesült Államokra hárította a felelősséget az iráni-orosz tárgyalások kudarcáért az iráni urán oroszországi dúsítására vonatkozó orosz javaslatot illetően. "Amerika összezavarja a helyzetet az Oroszországgal folyó tárgyalásokon, amint tette az európaiakkal folyó tárgyalások ügyében is."
A szóvivő kettős mérce alkalmazásával is vádolta Washington nukleáris politikáját, rámutatva a napokban kötött amerikai-indiai megállapodásra. Az Egyesült Államok "szerződést kötött egy olyan országgal, amely nem írta alá az atomsorompó-szerződést. Ez kifogásolható". Másfelől "mindig, amikor úgy tűnik, hogy Irán nukleáris ügye jól áll, az Egyesült Államok borúlátását hangoztatja, és gátolja az előrelépést".
Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség szerint vasárnap Teheránban, Sirázban, Jazdban és Ahvázban ezrek tüntettek az ország atomprogramjának folytatása mellett.