Tudom, mennyivel könnyebb "kívülről dobálni köveket" - mondja magáról Tony Snow, George Bush amerikai elnök új - sorrendben harmadik - szóvivője, de azt állítja, megfogta a szóvivői feladat "tájékoztass, vagy fogd be" tényezője. A konzervatív Fox hírtelevízió kommentátora igazat beszélt, pályafutása alatt nem kímélte Bush elnököt, volt, hogy "impotensnek", "egyfajta szégyennek" nevezte, vagy éppen úgy jellemezte, mint akinek "az angol nyelv olyan, mint egy aknamező". Bush azt mondta, hogy rákérdezett ezekre a megjegyzésekre Snownál, mire ő úgy válaszolt: biztos hallotta azt is, mit mondott a "másik fickóról".
Snow lesz ezentúl a Fehér Ház arca, és az ő feladata lesz, hogy elődje meglehetősen megromlott médiakapcsolatain javítson. Scott McClellan 2003 nyarán kritikus időszakban kezdte a szóvivőséget, az iraki helyzet, és egy CIA-ügynök nevének kiszivárogtatásával kapcsolatban végeláthatatlan csatákat vívott az újságírókkal.
Visszaszerezni a vonzerőt
A kommentátor azonban csak az egyik új ember a Fehér Házban, akit azért neveztek ki, hogy megpróbálja felfrissíteni a Bush-kabinetet. Sokkal fontosabb feladatot kapott például az új személyzeti főnök, Joshua B. Bolten, aki első interjújában úgy fogalmazott: a Fehér Háznak kezdeményezővé kell válnia, "hogy visszaszerezzük vonzerőnket". Erre felettébb szüksége is lesz az elnöknek, akinek nemcsak az amerikaiak körben mért népszerűségi mutatója szállt le történelmi mélységbe, de a kongresszussal sem felhőtlen a viszonya, annak ellenére, hogy a republikánusok vannak többségben. Bolten ugyanakkor azt nem ígérte meg, hogy felhozza Bush népszerűségét, csak nagyobb nyitottságról beszélt.
Elemzők szerint az új személyzeti főnök valódi feladata, hogy kigyomlálja az elnök hűséges, de elhasználódott embereit, akik közül sokan feltehetően már csak ki akarják valahogy húzni a ciklust. Egyesek szerint Bush is erre készül, hiszen 2009 januárjában lejár a mandátuma, és úgysem indulhat még egyszer az elnökségért, ám ha nem javít gyorsan megítélésén, magával ránthatja az egész republikánus pártot, ami végzetes lehet a novemberi kongresszusi és szenátusi választások előtt.
Elúszott a belpolitika
Bolten első lépése Karl Rove, Bush egyik legbefolyásosabb munkatársának - akit az elnök agyának is neveztek - átirányítása volt a novemberi választások előkészítésére, a konzervatívok választási stratégiájának kidolgozására. Rove ugyanis, úgy tűnik, túlvállalta magát, amikor egyszerre volt helyettes személyzeti főnök, valamint a stratégiai kezdeményezések, illetve a politikai ügyek irodájának vezetője.
Utóbbi posztján többek szerint is alulteljesített, Bush általa felügyelt belpolitikai programja összeomlott, a nyugdíjrendszer és az időskori egészségügyi ellátás egyre elkerülhetetlenebb reformja elmaradt, sőt újabb programokat indítottak, amelyek még jobban megterhelik a rendszert. Pedig egy friss jelentés szerint az előbbit kezelő alapok 12 év múlva, az utóbbit kezelők pedig 2040-re kimerülnek, ha nem tesznek sürgősen valamit. Az egészségügyi kiadások 1993-ban még a GDP 13,8 százalékát vitték el, ez 2015-re 20 százalék lehet. Ezen kívül nem jutottak dűlőre a bevándorlási politikában sem, hiába nevezte át az illegális bevándorlókat Bush "vendégmunkásoknak", kritikusai szerint ezek a vendégek nem mennek haza, hanem maradnak, és csak az USA szegénységi mutatóit erősítik.
Nem teljesítettek jól a tanácsadók az Irakon kívül a legnagyobb presztízsveszteséget okozó üzemanyagár-emelkedés kezelésében sem. Egyrészt nem sikerült kidolgozni módszert arra, hogyan oldhatnák meg ezt a problémát, másrészt nem sikerült úgy kommunikálni a dolgot, hogy valahogy menteni próbálják Busht.
Figyelik a búcsútapsot
Az elhasználódott McClellan és az egy CIA-ügynök nevének szándékos kiszivárogtatásában is érintettnek tűnő Rove azonban csak kettő, a hírek középpontjába került, elmozdított munkatárs közül. Rajtuk kívül több, kevésbé ismert személy is megy, akiket még mások is követhetnek. Egy, a Newsweeknek nyilatkozó, neve elhallgatását kérő fehér házi tanácsadó szerint Bolten első hivatali napján, a reggeli értekezleten közölte: aki a közeljövőben a távozását fontolgatja, "a legjobb, ha már most megy". A nyilatkozó szerint feszült a hangulat a házban, ahol mindenki azt figyeli, mikor, melyik teremben csendül fel taps, ami egy újabb munkatárs távozását jelzi.
Sajtóhírek szerint ilyen búcsúztató taps várhat John Snow pénzügyminiszterre, Candida Wolffra, az elnök kongresszusi lobbistájára és Harriet Myers fehér házi jogtanácsosra, akinek őszi, legfelsőbb bírósági taggá való, tervezett kinevezése komoly vitákat váltott ki tavaly. Ezeket a híreszteléseket azonban nem erősítették meg.
Elemzők szerint azonban a Fehér Ház elkésett - egy évvel ezelőtt kellett volna hasonló átalakításokat kezdeni, ráadásul hiába cserélik le az embereket, ha a Bush által képviselt politikával van a baj. A Newsweek elemzője szerint az elnök nem tett különbséget saját rövid távú, és az USA hosszú távú politikai érdekei között. Bill Clinton egykori sajtófőnöke, John Lockhart szerint pedig hiába a tehetséges új szóvivő, ha Bushnak nem az üzenővel, hanem az üzenettel van gondja.
Ballai Vince