Hollandiában ítélkezhetnek a volt libériai elnök felett

Vágólapra másolva!
Jóváhagyta pénteki ülésén az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy Hollandiában folytatódjon Charles Taylor háborús bűnökkel vádolt volt libériai elnök büntetőpere.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Charles Taylor libériai hivatalában

A 15 tagú testület egyhangúlag elfogadott határozatban felkérte Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, hogy adjon meg minden jogi és gyakorlati segítséget ahhoz, hogy a Sierra Leone-i különleges törvényszék kérésének megfelelően a hollandiai Hágában folyhasson le a jelenleg Sierra Leone fővárosában, Freetownban fogva tartott volt diktátor pere.

A nyugat-európai ország csak helyet biztosít a bírósági eljárásnak, az ügyet változatlanul az a törvényszék folytatja le, amelyet 2002-ben Sierra Leonéban közösen állított fel a nyugat-afrikai ország és az ENSZ. (A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság felajánlott egy cellát és egy tárgyalótermet a per lefolytatására.)

Fotó: EPA
Charles Taylor őrizetben

Az eljárás külföldre telepítését azért szorgalmazták sokan - köztük Ellen Johnson Sirleaf jelenlegi libériai elnök -, mert tartani lehet attól, hogy a Taylor-per újabb lázadást robbantana ki, ha Nyugat-Afrikában zajlana le.

Hollandia már két hónapja jelezte, hogy befogadja a pert, azzal a feltétellel, hogy lesz olyan ország, amelyik garantálja Taylor fogva tartását az exelnök elítélésének esetére. Nagy-Britannia csütörtökön bejelentette, hogy Taylor brit börtönben töltheti le büntetését, ha bűnösnek találják.

A freetowni törvényszéket a Sierra Leone-i polgárháborúban (1991-2002) elkövetett bűnök tetteseinek felelősségre vonására hozták létre.

Taylort azzal vádolják, hogy a libériai polgárháborút kiterjesztette a szomszédos Sierra Leonéra, és támogatta az ottani felkelőket, akik gyerekkatonákat küldtek harcba, tömegesen erőszakoltak meg nőket és csonkítottak meg civileket. Az 58 éves egykori lázadóvezér ellen 2003 márciusában emelt vádat a Sierra Leone-i törvényszék. Emberiesség elleni bűntetteket, háborús bűnök elkövetését és az emberi jogok többrendbeli súlyos megsértését róják a terhére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!