Szlovákiában folytatódik a szabálysértési eljárás az ellen a három magyar állampolgár ellen, akiket a szlovák rendőrség tiltott idegenvezetés gyanúja miatt állított elő májusban. A magyarok egy pozsonyi tanulmányi kiránduláson beszéltek a Szent Márton-székesegyház magyar történelmi vonatkozásairól a szekszárdi Kelemen Endre Egészségügyi Szakközépiskola diákjainak.
Az előállított magyarokat a rendőrőrsön fogdába zárták, és órákig várakoztatták. A Külügyminisztérium diplomáciai úton próbálta rendezni a kérdést, főleg miután sokan magyarellenes indítékot láttak az inzultus mögött.
A pozsonyi szervek azt állították, hogy az egyik magyar rátámadt egy idegenforgalmi ellenőrre, ezt azonban a tanulmányi út szervezője tagadta. Tatiana Kurucová pozsonyi rendőrségi szóvivő a TASR szlovák hírügynökségnek korábban azt mondta: "a közrend és a polgári együttélés szabályainak megsértése" miatt indítanak eljárást a szlovák hatóságok a három magyar ellen.
Somogyi Ferenc akkori külügyminiszter szlovák kollégájával, Eduard Kukannal történt május végi Bécs melletti találkozója után még úgy nyilatkozott, hogy Kukan sajnálkozását fejezte ki a Pozsonyban történtek miatt, s jelezte, hogy a magyar állampolgárok ellen a szlovák hatóságok megszüntetik az eljárást.
Riskó Nagy László pozsonyi magyar konzul az MTI érdeklődésére elmondta: Eduard Kukan ígérete után ő május végén írásban kért tájékoztatást az ügy várható gyakorlati fejleményéről, annak megerősítéséről, hogy a három magyar állampolgár ellen készülő eljárást valóban lezárták. A szlovák külügyminisztérium ezzel kapcsolatos hivatalos válasza kedden, az előző szlovák kormány leköszönésének napján érkezett meg a pozsonyi magyar nagykövetségre.
A jegyzékben közlik: a szabálysértési törvény megfelelő paragrafusa értelmében Pozsonyban mindhárom magyar ellen folyik a szabálysértési eljárás: az egyikük ellen kisebb fokú testi sértés, a másik kettő ellen pedig egy idegenevezetéssel kapcsolatos, általánosan kötelező helyi rendelkezés megsértése okán. A konzul elmondta: ebben a pillanatban nem lehet teljes bizonyossággal kideríteni, hogy elmarasztalás esetén az érintettek milyen jogi szankcióval lesznek kénytelenek szembenézni, bizonyosnak látszik azonban, hogy pénzbírságra ítélik őket.
Az új fejlemény amiatt is meglepő, hogy korábban több illetékes szlovák tárca úgy nyilatkozott, a rendőri fellépésnek nem volt törvényi háttere, és a szlovák diplomácia kedden leköszönt vezetője is az ügy lezárását ígérte.
Polgár Viktor, a magyar külügyi szóvivő csütörtökön Bécsben az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: csalódás ez a fejlemény, "hiszen szlovák partnereink hetekkel ezelőtt arról beszéltek, hogy az ügyet lezárták, és nem folytatják az eljárást".
"Csalódottak vagyunk, de tudomásul vesszük a dolgok ilyen állását. Vizsgáljuk azokat az okokat és szempontokat, amelyek alapján az eljárás folytatódik" - tette hozzá a szóvivő.
Az ügyben az Európai Bizottság is vizsgálódik. A felelős biztos szerint csak kevés esetben lehet speciális képesítéshez kötni a más országbeli idegenvezetést, ezért Brüsszel azt vizsgálja, a konkrét esetben jogszerű volt-e a hatóság fellépése.
MTI/[origo]